7 vrcholů 7 kontinentů: Miroslav Caban na Mount Everestu. Bez kyslíku

"7 SUMMINTS" - projekt, ve kterém mají horolezci vystoupit na všechny nejvyšší hory všech sedmi kontinentů. Miroslav Caban to dokázal. Tím, že je všechny zdolal bez použití kyslíkového přístroje, skončil nakonec druhý na světě. Hned za legendárním Reinholdem Messnerem.

7 vrcholů 7 kontinentů: Miroslav Caban na Mount Everestu. Bez kyslíku
7 vrcholů 7 kontinentů: Miroslav Caban na Mount Everestu. Bez kyslíku
Zdroj: archiv

Miroslav Caban je muž mnoha dovedností. Kromě toho, že umí jako jeden z nejlepších horolezců světa šplhat do výšek, dokáže vzít do ruky i fotoaparát a přinášet z míst, které zdolal, nádherná obrazová svědectví. Specializuje se především na panoramatické snímky. Díky nim má každý z nás pocit, jako by tam byl spolu s ním.

Projekt „7 SUMMITS“ vypadá jeho očima jako kouzelný výlet. Ve skutečnosti to dokázalo jen několik desítek mužů a žen. První unikátní svědectví je ze zdolání nejvyšší hory Asie i celého světa – Mount Everestu.

 

TEXT A FOTO: Miroslav Caban

DATUM ZDOLÁNÍ: 17.5.2002

Mount Everest – první a klíčová hora pro úspěšnost projektu „7 Summits“ – vystoupit na všechny nejvyšší vrcholy kontinentů. Rok 2002, kdy jsem měl za sebou z roku 2001 výstup na nejobtížnější horu planety K2 s dosaženou výškou 7900 – 8000m. Před výstupem na Mount Everest jsme naaklimatizovali na Cho Oyu – šesté nejvyšší hoře planety kótu 7800m a za pár dní jsem už tlačil před sebou tíhu výstupu na Mount Everest. Tady je už výška 7300m na severní stěně Everestu a jdu už sám. Kolem není ticho, ale pode mnou Francouzi a nade mnou, mimo panorama další lezci. Dívám se na fotce na Pumori 7200m – vlevo, Cho Oyu vlevo vzadu a centrálne ChangTse 7500m. Dolu severní sedlo Mount Everestu 7000m a pár stanů.

 

Paráda C2 – 7500m . Neuvěřitelný výhled na centrální masiv Himalájí. Člověka až mrazí v zádech, když se dívá na mohutnost nejvyššího pohoří planety.

 

5 hod ráno. Neuvěřitelné. Na druhé straně je už slunko a já na severní straně Mount Everestu klepu kosu. Je kolem mínus 30° a výška 8600m. Vše je pode mnou. V atmosféře hledím na nejemotivnější scenérii velkých hor, čímž je stín hory do atmosféry. Jsou to okamžiky, na které se nezapomíná. Oblaka které zakrývají údolí, jsou ve výšce kolem 6000m a jsou tak daaaleko !!!

 

Konečně pohled na jih a východ. Modrá planeta je skutečně modrá. Stojím a dívám se na tu nádheru, ale také pozoruji šerpu od Francouzů, jak si mění kyslíkovou bombu. Ještě štěstí, že já ten problém nemám, jdu bez kyslíkového přístroje. Vzadu na obzoru pozoruji majestátnost třetí nejvyšší hory planety Kančenčongy 8586m a v popředí překrásnou horu Makalu 8463m která se pyšní pátou příčkou na světě. Konečně slunko, ale o teple se moc mluvit nedá. Snad jenom o příjemném pocitu z paprsků slunce.

 

Konečně vrchol Mount Everestu 8848m bez použití kyslíkového přístroje. Emoce a děkování bohům hor, manželce a sponzorům nemělo konce. 11.30 hod dopoledne byl úžasný čas. Tím, že jsem neměl kyslíkový přístroj, mohl jsem si dovolit zůstat na vrcholu celou jednu hodinu, což jsem i udělal. Mezitím přišli Mexičané (viz panorama), potom Francouzi a také Němci. Za pár minut museli ale vrchol opustit, protože dýchali kyslík z bomb a já zůstal aspoň chvilku sám se svýma horama :-).

 

Tento úžasný pohled se naskytne jen tomu, kdo stojí na samém vrcholu nejvyšší hory světa a dívá se směrem dolů. V hlavě mi ale pořád létala myšlenka "musíš se vrátit, musíš se vrátit…". Vystartoval jsem tedy směrem dolu a za 6 hodin jsem už stál v C3 8300m.

Děkuji ti Bohyně matky Země Čomolungma, žes mne přijala a pustila zpět domů.

 

 

Malé upřesnění: Projekt 7 summits je zdánlivě jednoduchý projekt, ale není tomu tak. Naše planeta se totiž nemůže domluvit, co je nejvyšší vrchol Evropy a co je nejvyšší vrchol Austrálie. Dvě hlediska, geologické a geografické matou lidi, který že je ten nejvyšší vrchol. Podle geografů je nejvyšší vrchol Evropy Mont Blanc, ale podle geologů Elbrus. Podle geografů je nejvyšší vrch Austrálie Mount Kosciuszko, ale podle geologů Carsztenzova pyramida v Indonésii. Prý je rozdíl mezi hranicemi kontinentů v atlasech a podle skutečného vrásnění zemské kůry. No a tak jako horolezci musíme místo „Seven summits“ lézt „Nine summits“, abychom uspokojili všechny obyvatele planety. V mém případě to bylo stejné a dokončil jsem projekt jako „Nine summits“ :-) .

 

Úvodní foto: Miroslav Caban na vrcholu Mount Everestu.

Související články