Antarktičtí měkkýši si mění pohlaví, jak je napadne

Mráz a další extrémní podmínky donutily měkkýše, aby si vyvinuli zvláštní způsob pohlavního života.

Antarktičtí měkkýši si mění pohlaví, jak je napadne
Antarktičtí měkkýši si mění pohlaví, jak je napadne
Zdroj: archiv

Vědci zjistili, že jeden měkkýš žijící v Antarktidě mění pohlaví podle potřeb reprodukce. Rozmnožovací vlastnosti měkkýše Lissarca miliaris byly zkoumány už v 70. letech minulého století, ale jeho hermafroditismus objevili britští vědci z oceánografického centra v Southamptonu teprve nyní, píše španělský deník El Mundo.

Měkkýš, který je znám od roku 1845, se v extrémních podmínkách mrazivého oceánu uchyluje účinně ke změně pohlaví, aby vyprodukoval potomstvo. Doposud vědci zkoumali pouze vajíčka tohoto druhu, upozornil vedoucí výzkumu Adam Reed. Samičky tohoto měkkýše se starají o své potomstvo 18 měsíců, přičemž ve svém nitru mohou ukrývat až 70 mladých. Nyní však tým našel vajíčka i v útrobách samečků, popsali vědci objev v časopise Polar Biology.

Neznámí bezobratlí

Tito dvouplášťoví měkkýši se reprodukují jako samečkové, dokud procházejí prvními etapami svého vývoje, později své orgány transformují v samičí, jakmile jsou dostatečně velcí, aby vytvořili významné množství vajíček. Hermafroditismus je podle vědců u těchto antarktických měkkýšů rozšířeným jevem, a proto nevylučují, že může být zjištěn po prozkoumání u dalších četných druhů, zdůraznil Reed.

U takto vyprodukovaných vajíček se pak vyskytuje menší úmrtnost nežli u larev, zkracuje se také jinak dlouhé období krmení. Celkem jde o velmi účinnou strategii bezobratlých (dvouplášťovců či ježovek) pro přežití v extrémních podmínkách. Ukázalo se i to, že když se samečkové mění v samičky, dlouhou dobu si uchovávají i maskulinní tkáně.

Výsledky bádání dokazují, jak málo toho je známo o bezobratlých živočiších, jež se běžně vyskytují v Antarktidě, respektive kolik vědecké práce je třeba ještě udělat, řekl Reed.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články