Nahá Antarktida: na odhalené mapě vypadá jako hlava nosorožce

Radarové zobrazování odhalilo, jak by Antarktida vypadala, kdyby nebyla pokrytá sněhem.

Nahá Antarktida: na odhalené mapě vypadá jako hlava nosorožce
Nahá Antarktida: na odhalené mapě vypadá jako hlava nosorožce
Zdroj: archiv

Toho, kdo se o nejjižnější kontinent moc nezajímá, zřejmě překvapí, jak je Antarktida na obrázcích hornatá. Přestože se může zdát, že je to jedna velká placka, ve skutečnosti je na ní spousta míst s nadmořskou výškou přesahující 2000 metrů nad mořem. 

Obrázky pocházejí z výzkumů British Antarctic Survey (BAS), která strávila výzkumem kontinentu desítky let a použila pro něj ty nejmodernější přístroje. Asi 98 procent Antarktidy je pokryté sněhem a ledem, proráží jimi pouze vrcholky těch nejvyšších hor. Červené a černé oblasti ukazují místa s největší nadmořskou výškou, hranice kontinentu jsou světle modré. 

Bez moderní technologie by nebyla ani mapa

V rozhovoru pro BBC vysvětlil Hamish Pritchard, že Antarktida se začala moderními metodami mapovat teprve na přelomu 80. a 90. let 20. století. Tehdy k tomu výrazně pomohla především revoluce v technologiích – zejména rozšíření GPS umožnila zachytit podrobnosti do té doby nemožné. Velmi pomohlo i radarové mapování. 

Mikrovlnná energie, kterou radary vysílají, totiž snadno prochází ledem, ale od kamenného podlaží se odráží. Vědci tyto odrazy zachycují citlivými přístroji na letadlech. Podle doby, jakou trvá radarovému vlnění návrat k vysílači, se dá zjistit, jakou vzdálenost urazil. Čím delší doba, tím hlouběji se dostal. Systém GPS zase ručí za to, že vědci vždy přesně ví, co zrovna měří. V Antarktidě, kontinentu o rozloze 14 000 000 km², je jen minimum záchytných bodů, podle nichž se dá orientovat.

Podívejte se na videoaniamci mapy:

 

Za vytvoření této mapy je odpovědný profesor David Vaughn z BAS. Vznikla v prosinci 2011 a dostala jméno BEDMAP. Jedná se už o druhou verzi programu – ta první byla dokončena roku 2001; tehdy obsahovala 1,9 milionů měřených bodů. Nová verze jich má 27 milionů…

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články