V primitivním člunu 1480 kilometrů Antarktidou. Polárníci zopakovali Shackletonovu expedici

Tým několika polárníků se rozhodl vydat po stopách legendární Shackletonovy expedice. Vyrazili se stejnou výstrojí jako tento slavný polármník před sto lety. A to je tedy docela velká odvaha…

Zdroj: Shackleton Epic

Britsko-australský tým polárníků úspěšně zopakoval cestu Antarktidou Brita Ernesta Shackletona, kterou tento badatel podnikl před téměř sto lety se svými kolegy, aby si po ztroskotání svého plavidla zachránili holý život.

Anabáze stará 100 let

Novodobá devatenáctidenní expedice skončila dnes brzy ráno místního času (v neděli ve 23:45 SEČ) dosažením staré velrybářské osady Stromness na ostrově Jižní Georgie, odkud Shackleton přivolal v roce 1916 pomoc. Po Shackletonových stopách se 24. ledna letošního roku vydala původně šestičlenná skupina, která dvanáctidenní plavbou kopírovala Shackletonovu cestu v délce 1 480 kilometrů v primitivním záchranném člunu ze Sloního ostrova k ostrovu Jižní Georgie v jižním Atlantiku. Více o jejich expedici čtěte na stránkách projektu.

Závěrečnou část výpravy po souši absolvoval již jen vedoucí výpravy Tim Jarvis s horolezcem Barrym Grayem. Ti museli po přistání plavidla u břehů Jižní Georgie zdolat hornaté vnitrozemí ostrova ve zrádné sněhové vánici.
"Bylo to impozantní a dorazili jsme k cíli navzdory nepřízni osudu," prohlásil 46letý Jarvis, který společně s 38letým Grayem cestu uskutečnil ve stejném oblečení ze sobí kůže a se stejnou výstrojí, jakou měli Shackleton a jeho muži pravděpodobně k dispozici v roce 1916.

Vyčerpaní, ale nadšení Jarvis a Gray uvedli, že mají za sebou více než dvacítku pádů, při nichž se bořili po kolena, a v jednom případě dokonce až po podpaží do hlubokých ledovcových trhlin. 

"Stoupání po ledových srázech hory Trident bylo velmi náročné a Shackleton nepřeháněl - v 50 stupních pod nulou, s jednou nohou rozbolavělou omrzlinami jsme mohli klidně zahynout v nějaké trhlině. Tito první průzkumníci byli muži ze železa s dřevěnými loděmi. Ačkoli dnešní lidé cestují v lodích ze železa, doufám, že jsme byli schopni napodobit alespoň něco z toho, čeho oni dosáhli," řekl Jarvis. 

Podívejte se a zjistěte, proč se expedice Shackleton Epic na výpravu vůbec vydala. Uvidíte také záběry ze Shackletonovy expedice:

 

Sněhový závěr

Sněhová bouře v závěru výpravy Jarvise s Grayem nejen zdržela a protáhla závěrečnou část jejich expedice přes vrcholky, z nichž některé se tyčí do výše až 1 000 metrů, z plánovaných 24 hodin na tři dny, ale donutila je také použít moderní stan a spací pytle. Pro ně se rozhodli, aby si zachránili život, když na ně v sobotu udeřil sníh a vichr o rychlosti více než 90 kilometrů za hodinu. 

"Museli jsme se přizpůsobit podmínkám jako Shackleton a jeho muži, abychom přežili," podotkl Jarvis s tím, že v některých okamžicích se obávali, že situaci nezvládnou. Výprava, kterou podnikl britský badatel Ernest Shackleton v roce 1916, aby přivolal pomoc, když se začala jeho loď Endurance potápět u břehů Antarktidy, je považována za jeden z největších příběhů o přežití.

Shackleton vyplul s 27 muži roku 1914 na lodi Endurance směrem na jih s cílem přejít Antarktidu pěšky mezi Weddellovým a Rossovým mořem. Dobrodružná cesta nakonec trvala dva roky a byla neúspěšná. Avšak Shackletonova snaha zachránit posádku se stala legendou. Endurance v roce 1915 uvízla v ledu a posádka ji musela opustit. Shackleton se dostal na Sloní ostrov na Jižních Shetlandech. Odtud se vypravil na malém plavidle James Caird na Jižní Georgii a o několik měsíců později se pak vrátil pro zbytek mužů. Celá posádka byla nakonec zachráněna.

Podívejte se na záběry z vylodění v Jižní Georgii před pár dny:

Úvodní foto (South Georgia): Jo Stewart / Shackleton Epic

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 

 

 

Související články