Armáda stvořila Spidermana. Má vyřešit problém starý 200 let

Armády moderních zemí dnes už většinou neničí a nezabíjí. Naopak, většina z nich dnes podporuje vědecké problémy, na které nemají soukromé společnosti peníze.

Armáda stvořila Spidermana. Má vyřešit problém starý 200 let
Armáda stvořila Spidermana. Má vyřešit problém starý 200 let
Zdroj: archiv

Americké letectvo si brousí zuby na prostředky, díky nimž půjde vyšplhat do pátého poschodí bez lezecké výbavy. Dokonce pro tento účel nechalo uspořádat soutěž, v níž své síly změřilo 17 univerzitních týmů. Úkol zněl: bez provazu se dostaňte na střechu, vaše výbava přitom nesmí vážit více než 10 kilogramů. 

Ze všech zúčastněných se to podařilo splnit jen jedinému týmu, studentům techniky z Utah State University. Ti použili zařízení nazvané PVAC založené na principu vakuových přísavek. Server Deseret News si s vítěznou skupinou popovídal o tom, díky čemu se jim podařilo uspět tam, kde jiní selhali.

Použití našeho vynálezu je naprosto jednoduché," řekl pro DN student Garrett Vaughan. „Je to jako kdybyste šplhali po žebříku. Anebo, když to přirovnám k filmu, jako by Spiderman lezl po zdi.“ Přísavky mají velkou sílu, energii jim dodávají baterie umístěné v malém batohu na zádech. 

Pomůže to všem

Šestnáct týmů, které neuspěly, dostane od armády jako náhradu za čas a prostředky odměnu 20 000 dolarů, budoucí inženýři z Utahu pětinásobnou sumu. Za tu však musejí armádě dodat vylepšený model – musí mít menší hmotnost a měl by se snadněji ovládat. Studenti a jejich profesoři na to mají celý rok.

Armádě i dalším bezpečnostním složkám by se podobná hračka velice hodila. Pro policejní jednotky rychlého nasazení, hasiče i protiteroristické armádní týmy je právě vniknutí do objektu jednou z nejsložitějších částí operace. Zatímco taktiky a zbraně, které se při podobných akcích používají, se za posledních 50 let zcela změnily, pro cestu na budovu se využívají lana a horolezecké úvazy, které se používaly už před staletími. Zejména v rukou (respektive na rukou) hasičů by se tento vynález mohl stát velmi rychle prospěšným celé společnosti. Pokud však bude sériově vyráběn, zřejmě však zůstane pouze v rukou armády a policie - kdyby se podobná věc dostala do rukou zločincům, domácnosti ve vyšších patrech by měly velký problém…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články