ON LINE z výpravy po Keni (I.)

Už čtvrtým dnem se po Keni pohybuje naše expedice, aby pátrala po českých stopách v této africké zemi. Přinášíme nejčerstvější postřehy našich spolupracovníků přímo z místa „činu“.

ON LINE z výpravy po Keni (I.)
ON LINE z výpravy po Keni (I.)
Zdroj: archiv

Následování českých stop ve světě dalo vzniknout speciální náplni programu expedice National Geographic do Keni. Hned v Nairobi vás na každém kroku pobízejí billboardy se značkovou obuví Baťa ke koupi letošního modelu bot v safari stylu, které jsou prý mezi Keňany z měst velmi trendy. Avšak cílem naší expedice není pátrat po veškerých českých souvislostech spojených s Keňou. Chceme představit účastníkům aktuální zoologický vědecký projekt, který je zaměřený na snahu rozmnožit bílé nosorožce, respektive jejich kriticky ohrožený severní poddruh.

Chuť milovat a množit se

V podmínkách zoologické zahrady ve Dvoře Králové se po několik let přes veškeré úsilí a odbornost nepodařilo zabřeznout nosorožčí samice. Projekt zaštiťuje svými dlouholetými zkušenostmi i ohromným osobním nasazením ředitelka ZOO Dvůr Králové paní doktorka Dana Holečková. Především díky ní, ale také například za podpory anglického prince Wiliama a britské vědecké organizace, bylo rozhodnuto, že bílí nosorožci budou navráceni do svého přirozeného biotopu v rámci poslední příležitosti zachránit je před vyhynutím. Nyní tedy žijí v přírodní rezervaci Ol Pejeta, kde jim volná příroda, jak všichni doufají, navrátí chuť se milovat a množit.

Naše expedice za odborného osobního doprovodu paní doktorky Holečkové má jedinečnou příležitost bílé nosorožce v rezervaci navštívit. Jestli jsou březí, což je hlavním cílem vědeckého projetu, se zjistí teprve po analyzování vzorků jejich trusu. Bude se zjišťovat hladina rozmnožovacích hormonů ve vědeckém ústavu ve Vídni. Jak říká ale paní doktorka: „Aby tomu tak bylo, je mé velké přání, ale není to vůbec jisté. Dnes na světe v podstatě nikdo neví, co způsobuje fakt, že se nedaří bílé nosorožce zabřeznout.“

 

Budeme u toho?

Byl by to výjimečný okamžik, kdyby naše expedice byla u nosorožců právě v době, kdy některá samice je již březí. Pokud by se to podařilo, byl by to mezinárodní úspěch české zoologie. Bílí nosorožci by tak měli naději na záchranu, jinak se již nikdy v budoucnu nebudou prohánět po savanách Afriky.

STŘÍPKY Z NAIROBI
Nairobi je hlavní město, ve kterém je asi téměř vše možné. Například na letišti potkat spolužáka z Čech, který žije aktuálně v Gruzii a naposledy jsem se s ním viděla před 18 lety na střední škole v Teplicích. Nairobi je velkoměsto, ve kterém dnes žije přes 3 miliony lidí, tedy 10% z celé populace Keni. Nairobi je město, kde na rozdíl od uspěchaných evropských velkoměst, si zvyknete, že i v luxusním hotelu číšníci nikam nespěchají a s ledovým klidem přinesou až asi na páté požádání horké mléko do ranní kávy a to postupně každému jednotlivci zvlášť. Nairobi je i krásně barevné a to především díky vždy čistě pestrobarevně oblečeným a nažehleným ženám ( i mužům), přeskakujícím ve svých naleštěných lodičkách přes bláto a výmoly místních městských cest. Nairobi je sídlo tepující , ze kterého vedou na všechny strany silnice. Keňská dělnická pracovitost, evropské těžké stroje a čínští investoři, to je obraz, který míjíte, když se přesouváte z keňské civilizace směrem do volné přírody.

Související články