Čím méně spánku, tím lepší sexuální život – ale platí to jen u ptáků

Ptáci, kteří jsou připraveni o spánek, mají největší úspěch při reprodukci, zjistili biologové. Spousta detailů ale zatím nedává smysl…

Čím méně spánku, tím lepší sexuální život – ale platí to jen u ptáků

Čím méně samec jespáka skvrnitého spí, tím více mláďat počne. K tomuto závěru dospěl tým německých a švýcarských biologů, kteří studovali populaci těchto ptáků na Aljašce. Objev je to revoluční – zatím se pravidlo „čím méně spánku, tím menší šance na reprodukci“ jevilo jako univerzální napříč celou živočišnou říší. 

Ptáci útočí! To není Hitchcock ale realita

Biologové studovali současně dvě linie výzkumu. V jedné se soustředili na zachycení spánku u jespáků a v druhé analyzovali genetický materiál mláďat – tak sledovali otcovství dospělých ptáků. Zpráva o výsledcích vyšla v časopise Science.  

Jespáci tráví spoustu času migrací, při hledání potravy se pohybují mezi jižní a severní polokoulí. V květnu a červnu se pak páří a v aljašské tundře hnízdí. Pokud se vám zdá, že není dobrý nápad sídlit tak vysoko na severu, jespáky poněkud podceňujete – vejce kladou zrovna v době, kdy na Aljašce svítí slunce 24 hodin denně. 

To mimo jiné způsobuje, že samci jsou během dlouhého dne výjimečně aktivní. „Použili jsme řadu různých metod, abychom pochopili, co se tady vlastně děje,“ vysvětlil jeden z výzkumníků serveru BBC. Pomocí GPS vysílaček připevněných na ptačí záda, měřili biologové, kolik toho jespáci nacestují. Některým ptákům také měřili mozkovou aktivitu – z ní zase zjistili, jak často se ptáci pářili. 

Podívejte se, jak obtížné je tohoto ptáka nafilmovat nebo nafotit:

 

Bez spánku, zato s potomky

Někteří samci strávili den spánkem, zato jiní byli až zběsile aktivní – a to včetně sexuálních aktivit s více samicemi. Když ornitologové analyzovali DNA ze všech vajec v pozorované oblasti, zjistili, že nejaktivnější samci (tedy ti, kteří nejméně spali) počali nejvíce mláďat. Šlo právě o ty jespáky, kteří projevovali až frenetickou aktivitu, byli vzhůru až 95 procent dne. Pořádně se přitom nevyspali po dobu nejméně několika týdnů.

Samci přitom neprojevovali žádné problémy, které se u jespáků normálně při nedostatku spánku projevují; podle vědců jsou přitom nedostatky spánku na zvířata dobře známy.

Stačí jen krátkodobý nedostatek spánku a dostavuje se řada problémů – některé poměrně kritické.

VIDEO: Kormorán natočil, jak se potopí do hloubky 50 metrů

Vědci zatím neznají mechanismus, díky němuž dokáží jespáci přežít téměř beze spánku – a ještě se přitom stát otcem spousty mláďat. Současně není jasné, zda má nějakou evoluční výhodu i chování těch jespáků, kteří si raději pospí a stanou se tak otci výrazně méně mláďat… 

 

FOTO: Wikimedia Commons

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články

Jsme na Facebooku

Speciály

Kvízy

Přihlášení k odběru newsletteru

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a neuniknou vám žádné novinky z webu i časopisu National Geographic.