Díky zbraním vypadá člověk větší. Funguje to na sto procent

Americké letectvo si nechalo univerzitou UCLA zpracovat studii, která řešila, jak působí lidé se zbraněmi. Vojáky to zajímá především kvůli humanitárním misím – jsou situace, kdy by neradi zastrašovali, jindy je to zase nezbytné. Studie však přinesla výsledky, které překvapily nejen armádu…

Díky zbraním vypadá člověk větší. Funguje to na sto procent
Díky zbraním vypadá člověk větší. Funguje to na sto procent
Zdroj: archiv

Experiment vypadal takto: Testované osoby měly do dotazníků vyplnit, jak velcí a silní jsou lidé vybavení různými zbraněmi a nářadím. Univerzitní psychologové ukazovali účastníkům experimentu mužské ruce, které držely spárovací pistoli, elektrickou vrtačku, velkou pilu nebo pistoli.

Všechny ruce přitom patřily bělochům, byly přibližně stejně velké a neměly žádná tetování nebo jiné výrazné znaky. Testovaní hodnotili ruce, které držely zbraň, jako větší a silnější –a to přesto, že pistole pařily mezi předměty mezi ty nejmenší. Ruce, které držely zbraně, byly hodnoceny o sedmnáct procent větší než ty, které držely jiné věci!

Vědci přitom do výběru nástrojů schválně zařadili jen předměty spojované s muži – nechtěli, aby se hodnocení zamotávala ještě genderová hlediska. Výsledek: Nejsilnější jsou podle testovaných osob lidé, kteří drželi pistoli, za nimi se umístili ti s motorovou pilou, pak s elektrickou vrtačkou a až nakonec se spárovací pistolí. Vědci výsledky spojují s tím, jak jsou dané předměty někomu schopné ublížit; pistole a motorová pila mají tento potenciál zdaleka největší. Testované osoby tedy netipovaly sílu člověka podle toho, jak těžký předmět nese (to by skončila zbraň na posledním místě), ale podle jeho schopnosti zabíjet…

Ženy a nože, muži a pistolky 

Psychologové z UCLA potom ale museli ještě vyhodnotit, zda výsledek není ovlivněný obrazem osob, které lidé se střelnými zbraněmi vídají nejčastěji – tedy například urostlých hollywoodských herců nebo policistů. Proto v dalším kole experimentu testovali, jak si lidé spojují zbraně s genderovými rolemi.

Subjektům tentokrát ukazovali fotografie stříkací plastové pistolky, štětce a nože – a chtěli, aby lidé odpověděli na otázku, s jakým pohlavím si předmět více spojují. Ženám se nejčastěji přisuzoval nůž, druhé dvě věci naopak mužům. Pistole v jakékoliv podobě jsou tedy spojovány s muži, silou a velikostí – a to přesto, že nůž může být mnohem účinnější zbraní (je-li pistole plastová).

Vědci se domnívají, že toto přeceňování síly a velikosti je projevem instinktu přežití, který se snaží uplatnit v moderní době. Zdá se, že naše nevědomá mysl nebo podvědomí se pokoušejí zdůraznit nebezpečnost předmětů tím, že zveličují jejich majitele. Říkají tedy našemu primitivnímu já: "Pozor, tohohle člověka nepřemůžeš, je větší než ty." Touto zkratkou mozek útočí přímo na lidské instinkty typu útok/útěk – je-li nebezpečí příliš velké, pak volí útěk… 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články