DNEŠNÍ DEN V HISTORII: 22. května

Války růží trvaly třicet let.

 833: Na knížecí stolec usedl 5. kníže Křesomysl, jeden ze sedmi legendárních českých knížat mezi Přemyslem Oráčem a prvním historicky doloženým knížetem Bořivojem. Počátek jeho vlády přesně uvádí pouze kronika Václava Hájka z Libočan. Křesomyslovo jméno naznačující ostrou mysl, odpovídalo údajně i staroslověnskému označení pro den v týdnu - v tomto případě pro čtvrtek.

1455: Bitvou v St Albans začaly války růží, kdy o anglickou korunu bojovaly rody Yorků a Lancasterů, které vyvrcholily o 30 let později bitvo, v níž padl Richard III.

SS Savanah1819: Americká Loď Savannah vyplouvá jako první loď s parním pohonem přes Atlantik. O 29 dní dorazila do Liverpoolu, ovšem většinu plavby využívala své plachtoví.

1849: Abraham Lincoln přihlašuje patent na zařízení ke zvedání lodí přes překážky. Stal se tak jediným prezidentem, který byl současně držitelem patentu.

1960: Historicky dosud nejsilnější naměřené zemětřesení postihlo Chile. Otřesy dosahují 9,5 stupně podle Richterovy škály.

1972: Srí Lanka přijímá novou ústavu, se stává se republikou, která se připojuje ke Commonwealthu.

1990: Severní a Jižní Jemen se spojují do jednoho státu.

2006: Většina voličů se referendu vyslovuje pro nezávislost Černé Hory, která do té doby zůstávala součástí společného státu se Srbskem. Rozpad Jugoslávie je tak završen.

Související články

Jsme na Facebooku

Speciály

Kvízy

Přihlášení k odběru newsletteru

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a neuniknou vám žádné novinky z webu i časopisu National Geographic.