OBRAZEM: Tak vypadal leden ze satelitních dalekohledů

Evropu sevřel ledový krunýř. Vidíme to všichni a každý den. Teprve při pohledu shora si uvědomíme rozsah tohoto jevu. Zbytek světa ale vypadá úplně jinak

OBRAZEM: Tak vypadal leden ze satelitních dalekohledů
OBRAZEM: Tak vypadal leden ze satelitních dalekohledů
Zdroj: archiv

Podívejte se na záběry z družic NASA a ESA. Ty neustále fotografují celý svět, aby dodávaly informace meteorologům klimatologům a dalším vědcům.
 


Začněme Íránem, pohledem na poušť Dašt-e Kavír. 800 kilometrů dlouhá solná poušť vypadá úplně stejně jako kdykoliv jindy - teplota se zde teď pohybuje kolem příjemných 20 stupňů. V létě je mnohem hůř, to teploty stoupají až k padesátce…
 


Už od ledna bičuje pobřeží Floridy silný vítr, který na pobřeží vrhá spousty vlhkosti a děsivá mlžná oblaka, která vypadají jako vlny cunami. I voda u pobřeží mění barvu - především na světlejší modrou a zelenou. Mléčné zabarvení je způsobeno vápníkem z korálových útesů.
 


Zatímco v České republice pořádně nasněžilo až v únoru, Balkán a Turecko jsou pod sněhem už od začátku roku. Turecko je vidět na jihovýchodní části záběru, masa vody na severu je Černé moře. 
 


Zdá se vám, že je u nás příliš zima? Ochotské moře u pobřeží Kamčatky je zamrzlé úplně. Začíná se ledem pokrývat už na podzim, pak kry mohutní a rostou. V březnu bude zamrzlých 80 procent vody…
 


Evropa je bílá, Asie zelená. Tak to alespoň vypadá podle fotografií Šanghaje. Poblíž ústí řeky Jang-c’-ťiang byste našli ostůvek Čongming. Na něm je soustředěna většina zemědělské produkce města.
 


Gibraltar tady Evropa potkává Afriku. Na fotografii je vidět oblačnost, která se formuje nad Atlantským oceánem. 


Nad Madagaskarem se tvoří tropický cyklón Funso. To se stalo na konci ledna, vítr přitom dosahoval rychlosti až 220 kilometrů za hodinu. Bouře si vyžádaly desítky obětí…

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články