Patříte k lidem, kteří vidí o miliony barev víc než ostatní?

Průměrný člověk dokáže vnímat a odlišit asi milion barev. Vědci však mají podezření, že existuje malá skupinka žen, která vidí stokrát tolik barevných variací.

Patříte k lidem, kteří vidí o miliony barev víc než ostatní?

Všechno se to točí kolem čípků – tedy samozřejmě těch, co jsou v lidském oku. Normální člověk má na sítnici několik milionů těchto světločivých buněk. V oku člověka a lidoopů existují jen tři druhy čípků: každý umí vnímat jen jeden druh barvy. Máme čípky zodpovědné za vnímání modrofialové, zelené a oranžové barvy. Každý druh čípku rozliší asi 100 odstínů, když se ale síly čípků spojí, dokážeme odlišit až jeden milion barevných tónů. Tomuto způsobu vnímání říkají vědci trichromatické.

OBRAZEM: Kontaktní čočky budoucnosti z vás udělají krásku i zvíře

Neuroložka Gabriele Jordanová teď v časopise Discover upozornila na to, že některé ženy by mohly mít čtyři druhy čípků – a tedy možná vnímají svět v úplně jiných barvách než všichni ostatní lidé. Pokud se ukáže, že má vědkyně pravdu, viděly by tyto ženy až 100 milionů odstínů. Každý známý odstín by pak viděly v mnoha odlišných pododstínech. Ale protože pro tyto barvy neexistují v našem jazyce žádné výrazy, nebyly by schopné tento zážitek popsat. Další problém je v tom, že drtivá většina předmětů našeho světa je vyrobena lidmi s normálním zrakem, takže výjimečné ženy ani nemají na čem zjistit, že jsou jiné.

Ženy, které vidí jinak

V čem spočívá tajemství žen se superviděním? Jordanová předpokládá existenci specifické mutace, která by měnila trichromatické vidění na tetrachromatické – ženy by tedy měly o jeden druh čípků navíc. V přírodě to není nic neobvyklého, tímto způsobem vnímají svět kolem sebe například ryby, želvy, ještěři nebo ptáci. Mutace, pokud vůbec existuje, by nebyla nijak výjimečně vzácná – mohlo by ji mít až 12 procent žen. 

Podle vědců je tetrachromatie vlastně jen genetickým opakem barvosleposti. A protože barvoslepostí trpí především muži (gen pro rozlišování barev je na mužském chromozomu X), měly by mít supervidění ženy. Podrobnější vysvětlení najdete (v angličtině) v původním textu

FOTO: WIkimedia Commons

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články

Jsme na Facebooku

Speciály

Přihlášení k odběru newsletteru

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a neuniknou vám žádné novinky z webu i časopisu National Geographic.