Počítač byl poprvé považován za člověka

Jmenuje se Eugene Goostman, ale je to superpočítač. První, kterému se podařilo projít Turingovým testem a přesvědčit třetinu posuzovatelů, že komunikují s člověkem, tedy třináctiletým chlapcem. Eugene prolezl těsně, ale i tak představuje milník v oblasti umělé inteligence.

Počítač byl poprvé považován za člověka

Turingův test byl vytvořen už v roce 1950 průkopníkem počítačové vědy Alanem Turingem, který se za války podílel na luštění šifrované komunikace. Umělá inteligence, která tento test zvládne, je schopna myšlení, protože dokáže komunikovat k nerozeznání od člověka.

Přelomová zkouška proběhla na půdě Královské společnosti v centru Londýna. Celkem bylo testováno pět počítačů - tedy superpočítačů. Eugene oklamal 33 % posuzovatelů, kteří s počítačem komunikovali pět minut. Práh pro projití testem je přitom stanoven na 30 %. Bylo to tedy těsné. Přesto je to poprvé. 

"V oblasti umělé inteligence není ikoničtější i spornější milník než Turingův test," komentoval v Guardianu výsledek profesor Kevin Warwick z univerzity v Readingu. Superpočítač vytvořil vědec ruského původu Vladimir Veselov, který nyní žije ve Spojených státech s kolegou Eugenem Demchenkem, který žije v Rusku.

"Je to pro nás pozoruhodný úspěch, a my doufáme, že zvýší zájem o umělou inteligenci," komentoval událost Veselov.

Akce měla i symbolický význam, protože byla spojena s 60. výročím úmrtí Alana Turinga. Tento fenomenální vědec pomohl díky rozšifrování německých zpráv zachránit tisíce životů, ale po válce byl  pronásledován kvůli homosexualitě, roku 1952 pak dokonce odsouzen a chemicky vykastrován. O dva roky později se zřejmě sám otrávil kyanidem. 

V roce 2011, na festivalu Techniche v indickém Guwahátí aplikace s názvem Cleverbot byla dokonce vnímána jako člověk mezi 59,3 % tazatelů ve srovnání se skutečnými lidmi, kteří dosahovali 63 procent. Nicméně, protože program byl založen na databázi skutečných rozhovorů, nedá se říci, že aplikace vykázala "inteligenci".

Související články

Jsme na Facebooku

Speciály

Přihlášení k odběru newsletteru

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a neuniknou vám žádné novinky z webu i časopisu National Geographic.