V Británii vyjel první autobus poháněný lidskými výkaly

Bio-Bus jezdí na plyn, který je generován z lidských výkalů a potravinových odpadků, jenž nejsou vhodné ke konzumaci. Lidská stolice nebyla nikdy tak důležitá!

V Anglii mu přezdívají Autobus číslo 2 (jak říkají vyměšování stolice). Tento dopravní prostředek je tak příkladem pro ekologické zpracování lidského odpadu i způsobem zlepšení kvality ovzduší ve městech. Autobus se čtyřiceti sedadly bude sloužit jako kyvadlová doprava mezi bristolským letištěm a městem Bath v jihozápadní Anglii. Ovšem pozor, tento autobus ujede na jednu nádrž téměř 300 kilometrů!

Bio-bus poháněný výkalyPlyn použitý pro pohon Bio-Busu je generován v bristolské čistírně odpadních vod, jež je řízena společností GENeco. Její generální ředitel Mohammed Saddiq věří, že zpracování potravinového a lidského odpadu může vyprodukovat dostatečné množství biometanu pro národní síť energie, jež bude schopna dodat energii téměř 8500 domácností a také poskytnout palivo pro tento speciální autobus.

"Vozidla poháněná biomethanem hrají důležitou roli při zlepšování kvality ovzduší v eměstech Velké Británie, ovšem Bio-Bus jde ještě dál. Je vlastně poháněn lidmi žijícími v dané oblasti," vysvětluje Saddiq kvality ekologického zpracování odpadu a jeho přeměnu na ekoplyn. "Využití biometanu tímto způsobem poskytuje nejen ekologické palivo, ale také snižuje naši závislost na palivech fosilních."

Collin Field, technický ředitel společnosti Bath Bus je přesvědčen, že zavedení Bio-Busu do běžného provozu je správným krokem, zvlášť, když se Bristol má stát v roce 2015 hlavním 'zeleným' městem Evropy. "Očekáváme, že biolinkou bude cestovat každý měsíc až 10 000 pasažérů."

Mohlo by vás zajímat

Související články

Jsme na Facebooku

Speciály

Přihlášení k odběru newsletteru

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a neuniknou vám žádné novinky z webu i časopisu National Geographic.