Vražda prezidenta Lincolna. Co se tehdy doopravdy stalo?

Na televizní obrazovky míří film Vražda prezidenta Lincolna: drama o atentátu na prezidenta, který změnil Ameriku.

Napínavý dokument Vražda prezidenta Lincolna odhalující dosud netušené pozadí rozsáhlého spiknutí, které v roce 1865 vedlo k šokujícímu atentátu na prezidenta Abrahama Lincolna, uvede v neděli 3. března ve 20 hodin v české premiéře televizní kanál National Geographic Channel, jedna z nejsledovanějších kabelových televizí, plná populárních pořadů o vědě, přírodě i historii.

Exkluzivně pro National Geographic: Vražda stará 5300 let

Film produkovaný slavnou dvojicí bratrů Tonyho a Ridleyho Scotta ozdobil svou účastí výtečný Tom Hanks v roli průvodce. Velkoryse pojatý snímek o jednom z nejmilovanějších prezidentů v historii Spojených států vznikl při příležitosti 125. výročí založení společnosti National Geographic.

Jak to bylo doopravdy?

Dva dny po konci nejhorší války na americké půdě se shromáždí davy před Bílým domem, aby vyslechly svého hrdinu, jak mluví k národu. Lidé přišli s očekáváním, že uslyší jeho odsouzení jižních států. Jak jsou ale zděšeni, když prezident Abraham Lincoln mluví o sjednocení, a tedy o obnovení Unie. O čtyři dny později bude Lincoln mrtvý. Zavraždí jej John Wilkes Booth.

Lincolonova vražda není jen kapitolou z našich dějin – je to mezník našeho amerického charakteru, tehdy, teď a provždy,“ prohlásil Tom Hanks o atentátu na charismatického prezidenta, který se ve složité době občanské války zásadním způsobem zasadil o zrušení otroctví. Oscarový herec, jehož podmanivý hlas televizní diváky celým příběhem provází, je mimochodem Lincolnovým vzdáleným bratrancem – jejich společné pouto sahá přes čtyři generace přímo k prezidentově matce Nancy Hanksové.

Podívejte se na video, jaké to je ocitnout se v kůži vraha Bootha: 

  

Dávná vražda, nedávná sebevražda

Dvouhodinový, dramaticky pojatý snímek kombinuje hrané pasáže s dobovými materiály a perfektní počítačovou animací. Lincolna hraje známý americký herec Billy Campbell. Jeho temného protihráče, fanatického přívržence Jihu a atentátníka Johna Wilkese Bootha, ztvárnil neméně suverénní Jesse Johnsonnin.

Je to thriller stejně jako kus historie,“ říká o výsledném tvaru spoluproducent Ridley Scott, podepsaný mj. pod filmy Vetřelec, Blade Runner, Thelma a Louise nebo Gladiátor. Jeho bratr Tony, známý především jako režisér filmu Top Gun s Tomem Cruisem, se už bohužel úspěšného uvedení jejich společného díla nedožil: v roce 2012 spáchal sebevraždu skokem z mostu.

Fenomén Lincoln

Dokumentární film byl natočen podle bestselleru Killing Lincoln: The Shocking Assassination that Changed America Forever autora Billa O´Reillyho, kterého se jen v USA prodalo přes milion výtisků. Život Abrahama Lincolna, jehož odkaz dodnes hýbe Amerikou, nedávno zmapoval i celovečerní hraný film Stevena Spielberga, který na letošních Oscarech proměnil dvě nominace z dvanácti. Dokument Tonyho a Ridleyho Scotta nahlíží na „fenomén Lincoln“ z jiného úhlu – jako na drama v malebných dobových kulisách, důležitý historický předěl i jedinečný kriminální případ rozsáhlého vražedného spiknutí. To vše brilantním způsobem rozkrývá a efektně přibližuje dnešnímu televiznímu divákovi.

Podívejte se na ukázku, ve které se krátce po útoku lékaři snaží resuscitovat prezidenta Lincolna:

 

Úvodní foto: NG Channel

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 

 

 

Související články

Jsme na Facebooku

Speciály

Přihlášení k odběru newsletteru

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a neuniknou vám žádné novinky z webu i časopisu National Geographic.