Kmotr telefonu a otec National Geographic - to byl Gardiner Hubbard

Jsou rodiny, kde se genialita a schopnost měnit svět dědí. Nebýt rodiny Hubbardových, svět by byl mnohem chudší…

Kmotr telefonu a otec National Geographic - to byl Gardiner Hubbard
Kmotr telefonu a otec National Geographic - to byl Gardiner Hubbard
Zdroj: archiv

Nebýt Hubbarda, tento článek byste si nepřečetli.

Začalo to už v 17. století. To Hubbardův prapředek Lion Gardiner založil první anglickou kolonii, ze které se později stal New York. Hubbardův pradědeček Gardiner Greene byl zase jedním z nejbohatším amerických obchodníků, jeho otec zase soudcem nejvyššího soudu. Gardiner Hubbard je ale všechny předčil. 

Vystudoval sice práva a také se jimi živil, ale celý život ho to táhlo ke vědě a k poznávání. Díky prosazování zákona o nacionalizaci telegrafního systému se začal zajímat o moderní metody elektronické komunikace. Díky správným investicím do talentovaných vědců si v 60. letech 19. století nechal patentovat řadu patentů týkajících se telegrafů. Jeden z nich například umožnil, aby jedním telegrafním drátem šlo současně více zpráv – teprve tento objev udělal z telegrafu opravdu revoluční vynález. 

Jak učitel hluchých vymyslel telefon

Jedním z mladých vědců, které Hubbard podporoval, se stal Alexander Graham Bell. Spolupráce to byla velmi plodná – nejprve z ní vzešel akustický telegraf, což byl přímý předchůdce telefonu a později čtyři děti. Pochopitelně ne s Hubbardem, ale s jeho dcerou Mabel. Neslyšící děvče se do Bella, který hluché vyučoval, zamilovalo hned při prvním setkání – teprve když vynalezl telefon, došlo ke svatbě. 

Hubbard se stal prezidentem a hlavním investorem Bell Telephone Copany, společnosti, bez níž bychom dnes neměli telefony. A nejen je – roku 1899 se tato firma, když pohltila menší konkurenty, přejmenovala na společnost AT&T. Ta pak ve 20. století stála za rozvojem desítek různých technologií, od počítačových tiskáren, přes kabelovou televizi, až po spoustu telekomunikačních doplňků. 

Gardiner Greene Hubbard (25. srpen 1822 – 11. prosinec 1897) založil 27. ledna 1888 National Geographic Society.

Ale zpět k Hubbardovi. Aby toho nebylo málo, také založil plynárenskou společnost, několik škol pro neslyšící děti a byla po něm pojmenována hora na Aljašce. Ale hlavně – založil National Geographic Society. A bez toho byste si tento článek nemohli přečíst… 

 

Předzvěstí tomu byl 13 .leden 1888 ve washingtonském klubu Cosmos. Setkalo se tam 33 vědců, mecenášů a cestovatelů, kteří se rozhodli společnými silami založit „společnost pro zvyšování znalostí geografie.“ Zákony tehdy byly vzniku nových organizací podobného typu nakloněnější než dnes, takže pouhé dva týdny po první schůzce byla oficiálně založena National Geographic Society. Hubbard se stal jejím prvním prezidentem a v této funkci vydržel až do smrti. Pak ho vystřídal jeho zeť Alexander Graham Bell. Ten jako první vymyslel podobu společnosti – založenou na časopise, který bude pomocí fotografií vyprávět příběhy z celého světa.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články