Záhadný kráter Gale je ideální místo k přistání na Marsu

Na konci léta 2012 přistane na Marsu zatím nejlepší sonda – vozítko jménem Curiosity. Ze třiceti možných míst nakonec usedne v kráteru jménem Gale. Proč?

Záhadný kráter Gale je ideální místo k přistání na Marsu
Záhadný kráter Gale je ideální místo k přistání na Marsu
Zdroj: archiv

Byl na Marsu život? Uvidíme…

Curiosity má Mars zkoumat skoro dva roky (konkrétně 697 dní). Aby takový výzkum stál za to, musí mít vozítko co hledat. Ideálně by to mělo být místo, kde by mohl být život. Je takovým místem Gale? NASA v to doufá… 

Krátery vznikají, když do planety narazí nějaké těleso; a právě tak vznikl Gale, asi v době před 3,5-3,8 miliardami lety. Kráterů je sice na Marsu plno, ale Gale je přece jen výjimečný. A to rovnou v několika ohledech. Je velký. V průměru měří 154 kilometrů a je přes 4 kilometry hluboký, takže robotické vozítko zde bude mít pořád co zkoumat. Ještě důležitější ale je, kde se na Marsu nachází. Leží jen pár stupňů jižně od rovníku, takže se na něm projevuje marťanská dichotomie, neboli fakt, že severní polovina planety je hornatá, zatímco ta jižní je plochá. Voda teče dolů – takže právě zde, na rozhraní obou podob Marsu, by měly být následky existence vody obzvlášť patrné. A jak ví každý biolog, kde je voda, je i život.

Hora uprostřed kráteru 

Hora uprostřed kráteru Gale. FOTO: NASAGale má ale ještě něco dalšího: vlastní horu. Ze dna kráteru vyrůstá 4,5 kilometru vysoký kopec, který ční nad jeho okraj. Kde se tam ta hora vzala, si zatím nikdo nedokáže vysvětlit – ale o to více je spekulací, které se o to pokoušejí. Podle všeho je kopec zbytkem sedimentů, které v kráteru ležely, ale byly odstraněné vodou a větrem. A právě odkrytá hora nabízí pro vědce úžasnou příležitost sledovat na jejích úbočích, jak se na nich podepisovala ruka geologických změn. Nikde jinde na Marsu není možnost vidět geologické vrstvy tak dobře jako v kráteru Gale. A to zase umožní přečíst minulost celé planety téměř jako otevřenou knihu – geologové z vrstev vyčtou veškeré události, které Mars v průběhu milénií ovlivňovaly a měnily. 

Současné poznání naznačuje, že vrstvy ve vyšších vrstvách se zformovaly v dobách, kdy ještě na Marsu byla voda. Pokud byl v marsovských vodách nějaký život, pak by se jeho stopy mohly otisknout i do kopce uprostřed kráteru Gale… 

Aby se Curisosity k hoře dostalo, musí nejprve přistát v relativně ploché severozápadní části kráteru. Poté, co dosedne na povrch, pojede vozítko přímo k úpatí hory a tam začne sbírat vzorky kamení a půdy. Na ty se už teď těší stovky vědců na celém světě.

FOTO: NASA

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články