V údolí králů našli mumii 2700 let staré zpěvačky

Archeologové nalezli v egyptském Údolí králů neobvyklou hrobku, starou zhruba 2700 let. Byla do ní uložena zpěvačka a jde o jediný ženský hrob, který nemá vztah ke staroegyptským panovnickým dynastiím

V údolí králů našli mumii 2700 let staré zpěvačky
V údolí králů našli mumii 2700 let staré zpěvačky
Zdroj: archiv

Zpěvačka uložená v hrobce se jmenovala Nehmes Bastet - byla zřejmě poručena do ochrany stejnojmennému kočičímu božstvu Bastet, které bylo ochráncem plodnosti a Měsíce.

Badatelé předpokládají, že po otevření evidentně nedotčené rakve najdou mumii s maskou představující tvář zesnulé. Hrobka byla nalezena náhodou, uvedla ředitelka švýcarského egyptologického týmu na vykopávkách v Údolí Elena Pauline Grotheová. "Nehledali jsme nové hroby. (Její hrobka) ležela v blízkosti jiné hrobky, která byla objevena před sto lety," vysvětlila. 

Tato hrobka původně pro zpěvačku určena nebyla, ale byla pro ten účel použita znovu až po 400 letech. Vědci tak usoudili z artefaktů nalezených uvnitř. Pro koho byl ale posmrtný prostor určen původně, se zatím nepodařilo zjistit.

64 hrobek na jednom místě

Zpěvaččina rakev nicméně patřila dceři vysoce postaveného kněze v období 22. dynastie (945-712 před naším letopočtem), kterou představovali panovníci libyjského původu.

 

Archeologové došli k závěru, že žena zpívala v chrámu v Karnaku, který je jedním z největších a nejznámějších chrámových komplexů pod širým nebem z faraonského období.

V době vlády libyjských králů v Egyptě si ovšem vysoké kněžstvo v Thébách (dnes součásti Luxoru) uchovalo nezávislost. Jejich postavení jim umožňovalo využívat královské pohřebiště na opačném, západním břehu Nilu k ukládání rodinných příslušníků, vysvětlil zástupce ministerstva pro starožitnosti Mansúr Burajk.

Jde již o 64. hrobku nalezenou v Údolí králů. Zřejmě nejslavnější tu ale patří Tutanchamonovi - fakticky nedotčená byla objevena v roce 1922.

FOTO: http://www.thehistoryblog.com

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články