Hybridové v říši zvířat

Hybridové v říši zvířat

Další fotografie z galerie

Nejnovější komentáře

comments powered by Disqus

PRÁVĚ SE STALO »

Hybridové v říši zvířat

Příroda

Leopon, liger, tigon... O jaká zvířata se jedná? Hybridní zvířata jsou potomky odlišných druhů zvířat. Většinou mají tito jedinci problém přežít, ale některé druhy zvířat vznikly hybridizací. Není to častý jev, ale pár příkladů v přírodě najdeme. Například vlk rudohnědý (Canis lupus rufus) vznikl křížením vlka obecného a kojota. Nejčastěji však tito jedinci pocházejí ze soukromých chovů a slouží jako zdroj peněz a zábavy. V přírodě k tomu přirozeně nedochází.

Diktát vědy nám vštěpuje, že zvířata můžeme roztřídit pěkně do "šuplíků", ale skutečnost je o něco složitější. Jasně definované hranice jsou spíš v našich představách, než v realitě. Mnozí živočichové (a rostliny koneckonců také) se vyskytují na velikých územích s odlišnými podmínkami, a tak se od sebe začínají lišit,  i když jsou příslušníky jednoho druhu. Někdy se zase jeden druh ukáže být směsí vícero druhů. 

Zkřížení jedinci mají někdy problém přežít, jindy ale naopak výborně prospívají. Evropa je třeba v současnosti svědkem vítězství kříženců původního jelena lesního s nepůvodním asijským jelenem sikou. Lidé si záhy všimli, že křížení je pro ně výhodné a snažili se dosáhnout žádané směsi genů s tím nejlepším, co různé druhy nabízely. Křížení exotických druhů zvířat má poměrně dlouhou tradici, a sloužilo spíš jako záliba. Leopon (kříženec leoparda a lvice) byl v zoologických zahradách v Japonsku, Německé spolkové republice a Itálii. Liger (potomek lva a tygřice) mají nevypočitatelné sociální chování - kvůli křížení samotářství tygra se společenskou lví povahou. Mezi další hybridy patří třeba tigon nebo tigron (potomek tygra a lvice) nebo jagulep nebo jaguleop (kříženec jaguářího samce a leopardí samice) a další.

Čtěte více: Nově objevený žralok je hybrid. Důkaz evoluce v přímém přenosu

FOTO: Reuters / Globe Media; Wikipedia 

Večer v TV

Aktuální číslo National Geographic

Časopis National Geographic
  • Příští zelená revoluce
  • Porcování kuřat
  • Král druhohor
  • Středověk ukrytý v horách
  • Nedotčený svět
Předplatné
Založit vlastní blog

Další produkty Astrosat Media