ONLINE: Na Marsu úspěšně přistála sonda Curiosity

Dnes ráno na Marsu přistál modul s výzkumným vozítkem Curiosity. Byli jste s námi při tomto historickém okamžiku!

Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Dnes v 7:31 středoevropského času  na Marsu přistála pojízdná laboratoř Curiosity. Sledujte živě, jak taková událost vypadá. Přinášíme vám živý stream přímo z NASA:


Live Video streaming by Ustream

 

Co jste viděli? NASA oficiálně zahájila živé vysílání v pondělí v 5:00 našeho času a o půl hodiny později začal přenos doprovázet i odborné komentáře. Extrémně náročné přistání sondy skončilo přesně v 7:31 středoevropského času. Vysílání však bude pokračovat i potom, v plánu je několik tiskových konferencí, kde budou experti rozebírat příčiny (ne)úspěchu.

ONLINE zpravodajství:

10:00: Podívejte se na první fotografie z Marsu pořízené sondou Curiosity:

 

 

 

 

 

 

 

 

07:42: Nemůžeme se ale ještě nepodělit o radost v řídícím středisku po úspěšném přistání:

07:40: Zatím končíme, přihlásíme se vám asi za dvě hodiny - s dalšími podrobnostmi a snad i se záběry Marsu. 

07:36: Na prvních záběrech je jen prach zvířený přistáním sondy. Na Zemi už přicházejí i záběry ve vysokém rozlišení.

07:34: Curiosity poslal první záběry ze svých kamer. Šlo to lépe, než kdokoliv čekal. 

07:32: V řídícím centru se slaví. Čeká se na první obrázky z Marsu…

07:31: JSME NA MARSU!

07:30: Nastává kritická fáze! 

07:29: Curiosity zpomaluje, přesně podle plánu. Padáky odpáleny!

07:27: V řídícím centru mají signál, který přichází od Curiosity přes Odyssey. Nechceme to zakřiknout, ale vše je zatím dobré!

07:24: Sedm minut hrůzy je tady. Vstupujeme do atmosféry!

07:22: Takhle nějak teď vidí Mars Curiosity. (Z animace NASA)

07:20: 5 minut do vstupu do atmosféry. Na streamu NASA se shodují, že jde všechno přesně podle plánů.  

07:16: Odyssey je v ideální pozici - dobrá zpráva!

07:12: Curiosity nebude v přímém kontaktu se Zemí, ani když dosedne na povrch Marsu. Komunikaci se Zemí bude zprostředkovávat Osyssey, která se bude pohybovat na oběžné dráze nad místem přistání Curiosity. NASA však varuje, že není jisté, zda bude komunikace fungovat zcela spolehlivě…

07:06: Všichni v řídícím centru teď pojídají buráky. Operátoři nemají hlad - jde o tradici, která pochází z roku 1964, už od letu sondy Ranger 7, která fotografovala Měsíc.  

06:59: Curiosity vstoupila do fáze EDL Neboli přípravy na přistání byly zahájeny. "Teď už se nemůžeme vrátit," komentuje Allen Chen.

06:54: Kola Curiosity mají extravagantní nepravidelný vzor. Obsahuje malý vtip inženýrů z Pasadeny (není náhodou, že právě zde se odehrává seriál Big Bang Theory) - v morseovce napsaná písmena JPL neboli Jet Propulsion Laboratory:

06:50: Všechno je podle řídícího střediska v naprostém pořádku. 

06:46: 11 minut a 30 sekund před vstupem do atmosféry Marsu začne Curiosity vysílat k Zemi tóny na rádiových frekvencích. Pár minut poté, co Curiosity vstoupí do atmosféry však kontakt ztratíme - sonda totiž vstoupí do oblasti za marsovským horizontem. Pak už bude řídící centrum v Pasadeně dostávat jen data zprostředkovávaná družicemi kroužícími kolem Marsu. 

06:31: Přesně za hodinu by Curiosity měl dosednout na povrch. NASA bude do streamu vkládat dvě animace - jedna je plánovaná trasa; druhá reálné údaje ze sondy - tu však bude NASA přenášet jen v případě, že od Curiosity dostane všechny potřebné údaje. 

06:23: A ještě jeden link, který se vám může hodit. NASA připravila výbornou animaci, která vás provede celým přistáním. Najdete ji tady: http://mars.jpl.nasa.gov/msl/multimedia/interactives/edlcuriosity/index-2.html

06:22: Řídící středisko přestalo dodávat sondě jakékoliv instrukce. Curiosity je na to teď úplně sama… 

06:18: Je-li na vás angličtina komentátorů a expertů NASA příliš složitá, řiďte se během přistání radou agentury Associated Press. Ta varuje i americké diváky před nesrozumitelnými zkratkami a radí: "Pokud s komentářem neudržíte krok, tak prostě jen koukejte, zda sál propukne v jásot, nebo v pláč." Chytré!

06:13: Curiosity už je za oběžnou dráhou měsíce Deimos.  

06:12: V komentářích slyšíte spoustu zkratek. Jen stručné vysvětlení: 

JPL - Jet Propulsion Laboratory. Velín, odkud se v Pasadeně celá operace ovládá.

MSL -  Mars Science Laboratory. Zkratka, kterou v NASA pro vozítko používají.

EDL - Entry - Descent - Landing. Vstup do atmosféry - klesání - přistání. Jiný název pro přistání.

DSN - Deep Space Network (Síť hluboký vesmír). Soustava antén pro komunikaci s meziplanetárními sondami. 

 

06:05: Povětrnostní podmínky na Marsu jsou příznivé. Na tiskové konferenci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) touž včera oznámilo vedení marsovské mise. "Mars se chová pěkně a my bychom měli mít dobré podmínky," oznámil Ashwin Vasavada z projektu Curiosity. Před několika dny v oblasti přistání byla písečná bouře. Podle Vasavady se nyní změnila ve "vskutku neškodné prašné mračno""Toto prachové mračno pravděpodobně nezasáhne kráter Gale v době přistání," dodal Vasavada. Upřesnil, že se neočekává, že by nepřízeň počasí nějak významně ovlivnila vstup do atmosféry a náročný sedmiminutový přistávací manévr.

05:55: Dnešní den je pro spoustu lidí v NASA extrémně důležitý. Mnoho vědců i techniků se na dnešek připravovalo i deset let. Jaká atmosféra tam teď panuje? Scott Hubbard, jeden z bývalých šéfů NASA, řekl deníku Los Angeles Times: "Všichni jsou napjatí. Máme sice hodně důvěry, ale pravdou je, že Mars pro nás pořád představuje neznámou. Je to napjatá důvěra…" Právě Hubbard se o projekt Curiosity zasadil nejvíc.  

05:45: Buďte rovnou varováni - doba, než dostaneme potvrzení, že Curiosity je na Marsu v naprostém pořádku, se může pořádně protáhnout. Může to trvat sice jen několik minut, ale třeba také několik dní. NASA pro vysvětlení připravila krátké video (v angličtině): 

 

05:30: Na on-line streamu můžete sledovat dění v řídící místnosti v NASA Jet Propulsion Laboratory. Zajímá vás, kdo je kdo, kdo má co během tak důležité operace na starost? Podívejte se na http://www.gigapan.com/gigapans/110926 - dozvíte se jména i funkce všech důležitých mužů v pozadí…

05:18: Šance na úspěch nejsou zase tak vysoké, jak by člověk od projektu za 2,5 miliardy dolarů čekal. Když se shrne počet přistání všech velmocí na Marsu, dostaneme se k poměrně malému číslu. Asi polovina všech výprav selhala už při cestě nebo rovnou po startu. Šance na úspěšné přistání je asi 30 procent.

05:08: 567 milionů kilometrů dlouhá cesta Mars Science Laboratory se blíží ke konci. Trvala celkem 36 týdnů. Letečtí kontroloři se včera rozhodli nevyužít poslední možnost na změnu kurzu. Sonda tedy bude pokračovat dál, přesně podle předem stanoveného plánu. Její kurz je natolik přesný, že ho není třeba upravovat. 

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články