Zemřel Neil Armstrong. Vydejte se na jeho nejslavnější misi

Ve věku 82 let zemřel americký astronaut Neil Armstrong, první člověk na Měsíci. Povrchu jediného přirozeného satelitu Země se jako velitel kosmické lodi Apollo 11 poprvé dotkl 20. července 1969.

Zemřel Neil Armstrong. Vydejte se na jeho nejslavnější misi
Zemřel Neil Armstrong. Vydejte se na jeho nejslavnější misi
Zdroj: archiv

Neil Armstrong se narodil 5. srpna 1930 v malém městečku Wapakoneta v Ohiu. Od mládí se zajímal o létání a již v 16 letech získal první pilotní licenci. Začal studovat Purdueovu univerzitu a ještě před jejím dokončením vstoupil do americké armády, kde se stal pilotem námořnictva. Během korejské války absolvoval na osm desítek bojových letů. 

PODÍVEJTE SE NA DOKONALOU INTERAKTIVNÍ SIMULACI MISE APOLLO 11

V roce 1955 po ukončení studií získal místo zkušebního pilota v organizaci NACA (předchůdkyně Národního úřadu pro letectví a vesmír - NASA). Pilotoval řadu unikátních strojů včetně prvního nadzvukového letadla Bell X-1. Poprvé se do vesmíru podíval v březnu 1966 jako velitel lodi Gemini 8. Svou nejslavnější cestu nastoupil spolu s Buzzem Aldrinem a Michaelem Collinsem 16. července 1969. Během jednoho z nesledovanějších letů historie si do skafandru tehdy osmatřicetiletý Armstrong pouštěl i Novosvětskou symfonii Antonína Dvořáka. 

Podle sobotního prohlášení jeho rodiny byly příčinou smrti komplikace po operaci srdce, kterou nedávno prodělal. Armstrong se na začátku srpna podrobil zákroku, při němž mu byl voperován bypass. Podle tehdejších informací se mu po operaci dařilo dobře. Zpráva jeho rodiny neuvedla, kdy ani kde skonal. 

Na povrch tehdy člověkem ještě nedotčeného Měsíce dosedl v přistávacím modulu Eagle (Orel) spolu s Aldrinen 20. července. Když sestupoval z modulu po žebříku, zapsal se do paměti lidstva i tím, že pronesl slavnou větu, že jde o "malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo". Na povrchu Měsíce pak s Aldrinen strávil téměř tři hodiny, během nichž sbírali vzorky, dělali pokusy a fotografovali. "Byl to prostě úžasný pohled, předčil jakýkoliv vizuální zážitek, který jsem kdy potom měl," vzpomínal Armstrong později. 

Co dělat po návratu z Měsíce?

Po návratu ze své druhé a poslední vesmírné cesty patřil Armstrong k nejpopulárnějším lidem zeměkoule. V USA dostal Prezidentskou medaili svobody, na Měsíci po něm byl pojmenován jeden z kráterů, poblíž místa přistání. V NASA zůstal do roku 1971, kdy odešel a přednášel leteckou mechaniku na Cincinnatské univerzitě. Později pracoval jako konzultant leteckých firem. V posledních letech se držel spíše v ústraní. 

Za jednoho z největších amerických hrdinů historie označil prezident Barack Obama kosmonauta a prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga, který zemřel v sobotu ve věku 82 let. Podobně se vyjadřují i další osobnosti USA. "Neil byl jeden z největších amerických hrdinů - nejen své doby, ale všech dob," uvedl Obama a nazval Armstronga mužem, který nás naučil, jak obrovská je síla jednoho kroku. Armstrong a celá posádka Apolla 11 ukázali podle Obamy celému světu, že americký duch může jít i nad rámec toho, co se zdá nemožné, stačí jen dostatek elánu a chytrosti. 

Za hrdinu označil Armstronga i republikánský prezidentský kandidát Mitt Romney. "Sešel jsem se s ním a mluvili jsme spolu před několika týdny - jeho nadšení pro vesmír, vědu a objevy a jeho oddanost Americe mě budou inspirovat po celý život," dodal. Ředitel Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Charles Bolden doplnil, že Armstrong byl jedním z největších průzkumníků USA a nesl v sobě eleganci a pokoru, která byla příkladem pro všechny. "Truchlíme nad odchodem kamaráda, kolegy kosmonauta a skutečného amerického hrdiny," prohlásil. 

"Byl nejlepší a bude mi strašně chybět," komentoval smrt svého kolegy Michael Collins, který byl stejně jako Armstrong a Edwin "Buzz" Aldrin členem posádky Apolla 11. Podobně se vyjádřil i Aldrin. "Neile Armstrongu, odpočívej v pokoji. Děkuji za vše, za tvé oběti, úspěchy a inspirace. Budeme se snažit pokračovat v tvém odkazu," uvedl letový ředitel současné mise na Mars Curiosity Bobak Ferdowsi. 

FOTO: NASA

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články