Lichtenštejnské knížectví se změnilo ve válečnou zónu. Může za to videohra

Vesnička na jihu knížectví se stala místem fantastické podívané. Mohli jste tu vidět třeba pevnost ze 26. století

Zdroj: Microsoft / SCORE

Malebná vesnička Balzers na jihu Lichtenštejnska jen sotva zažije nějaké vzrušení. Malá komunita zdejších obyvatel si jednou do roka dopřeje obří vatry, tradičního jarního rituálu ještě z dob před příchodem křesťanů. Na všeobecný klid jako by tu dohlížel majestátní hrad Gutenberg, tyčící se na vršku kruhového kopce.

Letos je všechno jinak. Pevnost z 12. století osvětlují mohutné kužely světel, na jeho kamenné stěně se objevuje symbol, který je dobře známý milionům hráčů vesmírné opery Halo. Za proměnou malého knížectví stojí softwarový gigant Microsoft, jenž si od čtvrtého dílu multimiliardové série slibuje titul krále podzimního trhu s videohrami.

Větším trhákem než Harry Potter

Halo 4 vyšlo na herní konzoli od Microsoftu Xbox 360 6. listopadu a během jediného dne vydělalo 220 milionů dolarů. Jen pro porovnání, největší hollywoodské trháky letošní sezóny, komiksoví Avengers a poslední díl Harryho Pottera, se této částce při svých amerických premiérách ani nepřiblížily. Celá série již překonala hodnotu 3 miliard dolarů. Podle Microsoftu se jejich interaktivní akční trhák zařadil mezi největší zábavní artikly na světě. A hráči, jak se zdá, mají na věc podobný názor – jen v prvních pěti dnech si hru zahrálo přes 4 miliony z nich a věnovali jí tolik času, že se po součtu dostaneme na neuvěřitelných 31 milionů hodin.

Podívejte se na video, jak se malebná vesnice Balzers v Lichtenštejnsku se proměnila ve válečnou zónu, kde spolu bojují lidé a mimozemská rasa Covenantů:

 

Microsoft nicméně nenechal nic náhodě. Do samotného vydání hry totiž nebylo úplně jasné, jak dostojí vysokým očekáváním citlivých fanoušků. Důvodem bylo předání vývojářského žezla jinému studiu, které za sebou nemělo žádný větší projekt. Ačkoli jádro firmy 343 Industries tvořili zkušení tvůrci, v očích nezaujatého pozorovatele šlo o potenciálně katastrofický krok pro sérii na vrcholu své popularity. Microsoft se musel pojistit, a to ve světě videoher, podobně jako jinde, znamenalo investovat do masivní reklamy, která by křehký přerod multimiliardové značky dotáhla do zdárného konce. 

Už začátkem roku uzavřel Microsoft smlouvy se světovými výrobci hraček, kteří ikonického hrdinu ze hry, vesmírného mariňáka Master Chiefa, přinesou na pulty obchodů v detailních miniaturách. Ty si pak ti nejoddanější fandové postaví na noční stolky vedle tematických budíků, lampiček a hrníčků. Někteří se možná po nočních seancích zachumlají do peřin s vyobrazenou Cortanou, digitální bytostí a múzou hlavního hrdiny. Američtí hráči v průběhu roku mohli kupovat plechovky limonády Mountain Dew a rozbalovat balíčky chipsů Doritos a hledat v nich speciální kódy, s nimiž si pak ve hře odemknou třeba lepší zbraň nebo brnění. S blížícími se prezidentskými volbami Microsoft nabídl podobné virtuální dárečky těm, již budou sledovat debaty mezi oběma kandidáty na konzoli Xbox 360.

 Od úspěchu k úspěchu

Vyvrcholení marketingového maratonu začalo koncem října, kdy finální trailer na Halo 4 debutoval během populárního amerického pořadu Late Night Jimmyho Fallona. Pouták kombinoval digitální technologii CGI se skutečnými herci a jako režisér se pod něj podepsal David Fincher, autor kultovních snímků Sedm či Klub rváčů. Tou dobou také finišovala pětidílná série patnáctiminutových hraných epizod Forward Until Dawn, sledujících výcvik prvních kadetů na začátku galaktické války, které se hráči v sérii Halo účastní. Seriál se zdarma šířil na sociálních sítích a na Youtube, kde jej zhlédlo přes 46 milionů diváků.

Finální trailer Halo 4 debutoval v populární talk show Jimmyho Falona. Režíroval David Fincher.

 

Přeměna lichtenštejnského knížectví ve válečnou zónu z daleké budoucnosti proto není až takovým překvapením, i když je to rozhodně akce, která vejde do učebnic marketingu. Ze středověkého hradu se stala vojenská pevnost z 26. století a tam, kde se ve dne ještě pásl skot, se navečer vztyčil hlavní stan Vesmírného velení Spojených národů. Na příjezdové silnici z nedalekého Švýcarska stály vojenské kordóny a mezi vojáky s futuristickými puškami se tyčila i majestátní postava hlavního hrdiny.

Pozvaní novináři si spolu s vybranými členy početné fandovské základny naživo zažili dobrodružství, které dosud sdíleli s miliony dalších lidí jen virtuálně, skrze ovladač konzole a v křesle před televizí. Tak, jako budou prožívat čtvrtý díl Halo a jeho další pokračování i v budoucnu. 

Podívejte se na video (1. díl z pětidílného seriálu, který dějem předchází událostem ze hry Halo 4 Forward Until Dawn je zatím nejnákladnější investicí Microsoftu do hrané reklamy):

 

Microsoft není jedinou firmou, která do marketingových akcí kolem očekávaných herních titulů investuje nemalé prostředky. Loňská nejprodávanější hra (26,5 milionu kopií celosvětově) Call of Duty: Modern Warfare 3 přilákala tisíce fanoušků na speciální happening v Los Angeles, kde živě vystoupil americký rapper Kanye West. Japonská firma Capcom zase letos při příležitosti vydání zombie akce Resident Evil 6 otevřela v centru Londýna řeznictví s lidskými ostatky. Kreativitě se v herním marketingu meze nekladou, byť to někdy může být za hranou dobrého vkusu. Bude nicméně zajímavé sledovat, s čím se setkáme příště.

AUTOR: Adam Plechatý
FOTO: Microsoft, SCORE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 

Související články