Podrobná filtrace článků

Výpis článků

Ondráš – neohrožený pán Beskyd

Ondráš – neohrožený pán Beskyd

Dne 1. dubna 1715, tedy před 299 lety, byl zabit nejslavnější slezský zbojník Ondráš či Ondrášek z Janovic, vlastním jménem Ondřej Fuciman.

Rozhodčím v bordelu

Rozhodčím v bordelu

Stojím ve stínu Krista rozpaženého nad horizontem Ria jako fotbalový rozhodčí. Se shovívavým výrazem shlíží na rajský pás země a nepřehlédne ani ladné křivky hor svažujících se do klínů krémově bílých pláží Ipanema, Copacabana a Leblon.

Science Café o tetování

Science Café o tetování

Martin Rychlík je novinář píšící o vědě, ale i etnolog se specializací na mimoevropské „umění“, dějiny účesu a také tetování. Martin byl pozván na Science Café 11. 3. do Prahy, přiblížit svou činnost a dlouhodobý zájem. Ochutnávku jeho vystoupení si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

Lidé na koních

Lidé na koních

I pro dnešní indiány je kůň stále symbolem tradice a zdrojem hrdosti, slávy a léčebné síly. Reportáž o pevném poutu mezi člověkem a koněm přináší reportáž Davida Quammena a fotografky Eriky Larsenové v březnovém vydání našeho časopisu.

Tmavá barva pleti se vyvinula jako odpověď na rakovinu kůže

Tmavá barva pleti se vyvinula jako odpověď na rakovinu kůže

Kde se vzaly lidské rasy s odlišnými barvami kůže, když všichni pocházíme z jedné matky? Výsledky studií z různých částí světa potvrzují, že tmavější barvy pleti, jsou výsledkem evoluční obrany organismu před rakovinou kůže v oblastech s vyšším přídělem slunečního záření.

Do nejbližšího konce světa zbývají čtyři dny

Do nejbližšího konce světa zbývají čtyři dny

Nadchází Ragnarök, apokalyptický konec světa, předpovězený v severských eposech. Američané si věštbu připomínají možná více než přímí potomci Vikingů, protože závěrečnou bitvu bohů má předcházet krutá zima fimbulvetr. A Spojené státy si letos skutečně užily pořádnou nadílku sněhu i mrazů.

Karma davu během největší náboženské slavnosti na světě

Karma davu během největší náboženské slavnosti na světě

Při Mahá kumbhaméla, největší náboženské slavnosti na světě, se i mnohamilionový dav může chovat jako jedna bytost, vysvětluje Laura Spinneyová v reportáži z našeho únorového čísla. Úreyek i s několika fotografiemi Alexe Webba vám zde nabízíme.

Daleko od domova

Daleko od domova

V dnešním ekonomicky vzájemně propojeném světě mnohé rozvojové země zjišťují, že tím nejcennějším, co mohou vyvážet, jsou lidé. Zahraniční pracovníci a jejich rodiny tak vyměňují citovou ztrátu za hmotný zisk. O jejich situaci v lednovém vydání informuje reportáž Cynthie Gorneyové a fotografa Jonase Bendiksena.

Kurážní Kayapové

Kurážní Kayapové

Amazonský kmen Kayapó vede nekonečný boj. V minulosti odrazil rančery i zlatokopy, teď jeho vůdci musejí znovu bojovat, jinak riskují, že kmen přijde o svůj způsob života. O tom vypráví reportáž Chipa Browna a fotografa Martina Schoellera v lednovém čísle.

Romské Vánoce aneb Bachtale Karačoňa

Romské Vánoce aneb Bachtale Karačoňa

V romské rodině se o Vánocích (o Karačoňa) udržuje nebo dříve udržovala řada starých obecně rozšířených lidových zvyků, které se v minulosti pojily s křesťanskými představami. Mnohé z nich Romové převzali od majoritní společnosti, z které se postupem času vytratily.

SPECIÁL: Romové – známí i neznámí

Večer v TV

Aktuální číslo National Geographic

Časopis National Geographic
  • Přehodnocování Nerona
  • Vývoj jídelníčku
  • Rozdělené království
  • V říši skal
Předplatné

Další produkty Astrosat Media