National Geographic

Dokážou rezervace ochránit moře kypící pestrým životem? Jak uchovat vodní bohatství a nepoškodit rybáře, kteří jsou na něm závislí? Odpověď hledal v březnovém čísle National Geographic Kennedy Warne
 s fotografem Thomasem Peschakem.
15 fotografií

Protichůdné proudy Jižní Afriky

Články
Slovenský pouliční umělec Miloš Kmošek (vlevo) vystupuje v létě roku 2013 před Brandenburskou branou jako východoněmecký pohraničník. Podobná vystoupení byla později na tomto místě zakázána jako nevhodná.
Krize v Evropě uvrhla dvě hlavní města do protichůdného postavení: z Berlína se stal věřitel a z Athén dlužník. Portrét obou metropolí přináší v březnovém čísle National Geographic reportáž Adama Nicolson
a s fotografiemi Gerda Ludwiga a Alexe Majolia.
20 fotografií

Dvě města, dvě Evropy

Články
Etničtí Kurdové, jejichž domovy v Sýrii, ve městě Ajn al-Arab (Kobane), jsou vystaveny útokům, zatlačují plot z ostnatého drátu na tureckých hranicích.
Co se začne dít, když se z vás stane válečný uprchlík? Jdete, konstatuje lakonicky na úvod čtvrté reportáže z dlouhé cesty ve stopách migrace prvních lidí Paul Salopek v březnové reportáži doprovázené fotografiemi Johna Stanmeyera.
16 fotografií

Pouť z Ráje: část čtvrtá

Články
Dělník upravuje exponát v Kennedyho vesmírném centru NASA na Floridě. Skepticismus vůči etablované vědě není nic nového, ale internet je pro okrajové názory požehnáním. Myslíte si, že přistání na Měsíci bylo zfalšované?
Od Galileovy doby se nic nezměnilo: vědci oznamují pravdy a přinášejí důkazy, 
ale mnohé lidi nepřesvědčí. Reportáž Joela Achenbach
a a fotografa Richarda Barnese nás zavede do světa kreacionistů a různě zaměřených odpůrců vědy.
7 fotografií

Pochyby o vědě

Články
Poklidné jezírko vysoko v Grajských Alpách zrcadlí sněhem pokryté vrcholky parku Gran Paradiso – nejstarší italské chráněné oblasti, která je mnohem proslulejší kulturou než ochranou přírody.
Národní park Gran Paradiso, někdejší královský lovecký revír, uchovává divokou tvář Itálie, tvrdí ve své reportáži  Jeremy Berlin. Na reportáži, která je součástí únorového čísla se podílel fotograf Fotografie Stefano Unterthiner.
11 fotografií

Nalezený ráj

Články
Při pohledu shora vidíte 81 tanečníků z New York City Ballet ležících na celistvém kusu bílého papíru vytvarovaného do podoby oka. Plocha 603 metrů čtverečních je však kompozicí složenou z více obrazů, na níž spolupracoval francouzský umělec JR.
Snímek pořízený ve Spojených státech je jedním z pravidelné série Pohledy na Zemi, kterou najdete v únorovém vydání našeho časopisu.

Oko plné pohybu

Foto týdne
Tento dravý půdní roztoč zobrazený  v několikasetnásobném zvětšení je ve  svém mikroskopickém světě postrachem.
Ukrývají se ve vaší posteli a množí se vám na obličeji. Jsou menší než tečka vytištěná na konci této věty. Do světa roztodivných roztočů vás zavede únorová reportáž Roba Dunna a fotografa Martina Oeggerliho.
11 fotografií

Roztodivní roztoči

Články
Svatební den v bulharské vesnici Ribnovo: Fatme Inusová má nalíčený obličej, spoustu šperků a mnohobarevné flitry. Barvitá tradice, která symbolizuje změnu stavu, se jmenuje gelina.
Svatební den v bulharské vesnici Ribnovo: Fatme Inusová má nalíčený obličej, spoustu šperků a mnohobarevné flitry. Barvitá tradice, která symbolizuje změnu stavu, se jmenuje gelina. 

Nevěsta jako malovaná

Foto týdne
Lebka mladé ženy je převrácená, aby zuby držely na místě. Byla nalezená v zatopené jeskyni v Mexiku a dala tvář prvním obyvatelům Nového světa.
Genetické údaje a nové archeologické objevy přinášejí vodítka k vyřešení záhady původu pravěkých Američanů. Reportáž Glenna Hodgese doplňuje lednovém čísle National Geographic bohatý obrazový materiál z archeologických výzkumů a následných rekonstrukcí.
10 fotografií

První Američané

Články