Ze zákulisí expedice Pristine Seas: Jak vypadá výzkum, který změní svět?

Jen málokdo z nás byl někdy na vědecké expedici prozkoumávající podmořský život. Chtěli byste vědět, co se na ní dá zažít?

Ze zákulisí expedice Pristine Seas: Jak vypadá výzkum, který změní svět?
Ze zákulisí expedice Pristine Seas: Jak vypadá výzkum, který změní svět?
Zdroj: archiv

Expedice Pristine Seas patří mezi nejprestižnější výpravy, které National Geographic pořádá. Pokud si říkáte, že to vlastně musí být hrozná pohoda – ležet si někde u moře a sem-tam si zaplavat a něco nafotit, jste na velkém omylu. Přírodovědné expedice, jako je Pristine Seas, představuje obrovské množství práce. Tak třeba ta letošní na Pitcairn…

Atoly souostroví Pitcairn. Tak vypadaly při příjezdu expedice…

Během tří týdnů navštívil tým vědců čtyři ostrovy a atoly v souostroví Pitcairn -Pitcairn, Ducie, Henderson a Oeno. Provedli 384 individuálních ponorů a pod hladinou strávili celkem 450 hodin. Během této doby spočítali a změřili 40 210 ryb, 5000 mořských ježků, 6300 kolonií korálů a 14 500 řas.

Na úvodní fotografii je zobrazena vlajka National Geographic Society. Měl ji sebou třeba i Neil Armstrong při tom, když jako první člověk v dějinách kráčel po povrchu Měsíce.

Během té doby zažili jen několik slunečných dní, jinak bylo většinou spíše chladno. Práci expedice komplikoval i silný příliv, nečekaně vysoké vlny a prudký vítr. Za tohoto nečasu pozorovali mořští biologové úžasné věci: od nedotčených útesů atolu Ducie tvořených světle modrými korály připomínajícími růže, až po žraloky, kteří při lovu hejn rybek připomínali svou elegancí akvabely. Přitom se jim podařilo v mořských hlubinách i na písčitých plážích několik významných objevů. Našli živočišné druhy, které nikdy v minulosti nebyly kolem Pitcairnu pozorovány – mezi nimi nejen drobné organismy, jako jsou řasy nebo korály, ale také korálové rybky, a dokonce i několik druhů hlubinných žraloků, kteří ještě nebyli vědci popsáni. Jak napsal jeden z výzkumníků, Enric Sala: „Byl to trnitý ale úžasný zážitek.“ Co tam pozoroval a jak to na něj působilo?

Pitcairnovy ostrovy: Unikátní příroda uprostřed Tichého oceánu

Pitcairn byl drsný, větrný a deštivý, obklopený masou zakalené vody. Přesto jsme u dna viděli hejna ryb medúzovců. Na stejném místě jsme našli korálový útes, o kterém se zatím žádný výzkumník nezmiňoval. Především jsme se zde ale setkali s přátelskou komunitou místních obyvatel, díky nimž jsme se na tomto kamenitém ostrově uprostřed oceánu cítili skoro jako doma.

Podmořské bohatství okolí ostrovů je neuvěřitelné…

Ostrov Ducie byl ráj: korálový prstenec obklopený křišťálově jasnou vodou, fantaskními korálovými útesy a zdravou populací ryb. Že místní ekosystém funguje, dokazuje už jen to, kolik vrcholných predátorů (jako jsou žraloci) v místních vodách žije. Ducie byla z místních ostrovů nejčistějším místem.

Henderson byl záhadný. Z temného nitra ostrova vybíhají ostny hustého zelené pralesa, to bylo velmi působivé. Pod vodou jsme objevili zvědavé žraloky, kteří nás během ponorů sledovali.

Ostrov Oeno jsme navštívili úplně na konec. A také to byl atol, který nám odmítl vydat svá tajemství. Divoké moře bránilo, abychom se podívali, kdo v něm vlastně žije. I tak jsme díky trpělivosti našich vědců objevili mnoho menších a středně velkých masožravců. 

Teprve po konci expedice začíná ta pravá vědecká práce. Ta spočívá v třídění a následné analýze poznatků, které jsme sesbírali. Výsledek bude dokument pro National Geographic.

 FOTO: http://www.love-the-ocean.com

Související články