125. výročí National Geographic: Příběh světového fenoménu v dvouminutovém videu

13. ledna slaví National Geographic neskutečné 125. narozeniny. Jak to všechno začalo? Co se chystá pro čtenáře za překvapení?

Zdroj: Archiv NG

Na začátku stála malá skupina vědců se skromnými cíli a na konci jedna z největších a nejprestižnějších vzdělávacích vědeckých institucí na světě. Je ceněna především pro své vyprávění, vynikající fotografie a mapy a v neposlední řadě i za podporování výzkumu a ochrany přírody a kulturního dědictví.

Svou významnou roli se budeme snažit stále a znovu potvrzovat - objevování a dobrodružství bude na prvním místě.

Oslavte 125. výročí: Vyzkoušejte si, co víte o NG: Zajímavá fakta, o kterých jste asi nevěděli…

Měsíčník National Geographic začal vycházet v říjnu roku 1888 a tehdy měl 200 výtisků. Jeho úspěch ale na sebe nenechal dlouho čekat. Dnes je National Geographic vydáván ve více než 20 jazykových verzích - od září roku 2002 vychází také v češtině.

National Geographic Society (česky „Národní zeměpisná společnost“), nezávislá nezisková vzdělávací instituce, byla založena 27. ledna 1888. Na jejím počátku stálo 33 vzdělanců, kteří se 13. ledna 1888 sešli ve washingtonském klubu „Cosmos Club“. Hlavní myšlenka byla spatřena ve „vhodnosti organizovat společnost zvyšující a rozšiřující zeměpisné znalosti.“ Prvním prezidentem Národní zeměpisné společnosti se stal Gardiner Greene Hubbard, druhým prezidentem společnosti byl jeho zeť Alexander Graham Bell.

Oslavy budou probíhat po celém světě a budou doprovázeny mnoha akcemi. Oslavující lednové číslo bude plné objevitelských počinů - zaměří se na odvážné jedince, kteří kvůli posouvání hranic poznání neváhají riskovat… Na významné objevy se zaměří i televize NG Channel (speciální pořad A New Age of Exploration: National Geographic at 125 bude mít premiéru 11. ledna; další pořady budou následovat). Český National Geographic Channel  vysílá speciální dokumenty v rámci oslav - sledujte pořady Nová éra objevování a zažijete neuvěřitelnou odyseu, která odhaluje, že nadlidské schopnosti spočívají nejen v síle nebo inteligenci, ale v zarputilosti člověka a touze neustále hledat další hranici. Sledujte speciál věnovaný dnešním superhrdinům na poli vědy a výzkumu…

Chystá se také dokument o fotografiích - o příbězích ikonických snímků NG a o moci fotografie jako takové.

Můžete si také koupit knihu vydanou ke speciálnímu výročí - bohatě ilustrovanou 352stránkovou knihu 125 let National Geographic (v angličtině). Najdete v ní příběh NG Society, milníky v její historii a v historii časopisu. Dětská kniha The World Is Waiting (Svět čeká) přibližuje osudy objevitelů a ukazuje budoucnost objevování. 

Více na informací najdete na speciálních stránkách.

Podívejte se na video NG a projděte se jeho historií v minutě a půl: 

  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 

Související články