Vyzkoušejte si, co víte o NG: Zajímavá fakta z historie, o kterých jste asi nevě

Časopis National Geographic většinou všichni znají. Ale určitě o něm nevíte všechno… Nebo ano?

Vyzkoušejte si, co víte o NG: Zajímavá fakta z historie, o kterých jste asi nevěděli...
Vyzkoušejte si, co víte o NG: Zajímavá fakta z historie, o kterých jste asi nevěděli...
Zdroj: archiv

Věděli jste, že…

… vlajka NG Society (Národní zeměpisné společnosti) byla na první cestě člověka na Měsíc? Měl ji s sebou Neil Armstrong. A byla také na dalších výjimečných místech - na nejvyšším místě na Zemi, na Mount Everestu, a na nejnižším bodě zemského povrchu, na dně Mariánského příkopu. A samozřejmě i na jižním a severním pólu.

… v současnosti pro projekty National Geographic pracuje 140 vědců a průzkumníků v 90 zemích světa.

125. výročí National Geographic: Příběh světového fenoménu v dvouminutovém videu

… mnoho objevů bylo pojmenováno přímo po National Geographic nebo po jeho zástupcích. Týká se to třeba asteroidu Geographos, jednoho druhu dinosaura (Leaellynasaura amicagraphica), vyhynulého lidoopa (Simiolus enjiesi), několika druhů orchidejí, jednoho druhu ryby, mořské blechy, asijského pěvce sojkovce a mnoha přírodních památek (hory, jezera, ledovce, podmořské hory a dalších)

Obálka NG z ledna 1915 s dubovým a vavřínovým lemováním.

… vynálezce Alexander Graham Bell byl druhým prezidentem NG Society (to byste ale už měli vědět, psali jsme o tom…)

… ikonický žlutý rámeček, logo  National Geographic, vznikl z původního lemování obálky vavřínovými a dubovými listy. První "vavřínová" obálka se dostala na světlo světa v roce 1910

 … dobrodružné příběhy hrdinů jako Tintin nebo Kačer Skrblík se inspirovaly v příbězích otištěných na stránkách National Geographic

… britský předseda vlády Winston Churchill a americký prezident Franklin Roosevelt se během 2. světové války spoléhali na mapy National Geographic. Na jednu dokonce si dokonce zakreslili rozdělení okupačních zón v poválečném Německu.

 … badatelka NG Sarah Parcak objevila více než tucet možných nových pyramid a přes 1 000 možných nových hrobek v Egyptě - pomohla jí k tomu satelitní technologie.

… badatel a vynálezce National Geographic Greg Marshall při svých výzkumech života zvířat připevnil kamery na více než 60 druhů zvířat, a objevil tak spoustu nových skutečností z jejich - dosud utajeného - života.

… výzkumník National Geographic Paul Sereno objevil nové druhy dinosaurů téměř na každém kontinentu. A to nebylo vše - podařilo se mu odkrýt fosílie obřího krokodýla dlouhého jako autobus.

… časopis National Geographic vychází ve 36 jazycích, například i v perštině, arabštině, hebrejštině nebo mandarínštině, a čte jej neuvěřitelných 60 milionů čtenářů každý měsíc!

… sbírka fotografií a obrázků National Geographic obsahuje 11 a půl milionu položek

… na Zlaté desce, kterou vezou sondy Voyager 1 i 2, je uloženo téměř tucet obrázků z National Geographic? Zlatá deska Voyageru je pozlacená měděná gramofonová deska, vyslaná spolu se sondami v roce 1977 do vesmíru. Jsou na ní nahrané zvuky a obrazy Země. Snahou bylo zachytit rozmanitost života na naší planetě a je určena případným mimozemským civilizacím, které by ji mohly v daleké budoucnosti nalézt, až sondy opustí hranici sluneční soustavy.

 

Úvodní foto afrického lva je jednou z ikonických fotografií National Geographic (autor Joel Sartore)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 

Související články