National Geographic - prosinec 2011

National Geographic - prosinec 2011

Objednejte si toto číslo časopisu za 99 Kč

Města jako řešení

Trhlina v ráji Nejlepší cestou, jak zmírnit chudobu a zachovat životní prostředí, může být rozvoj měst. Obyvatelé velkých měst působí méně škod: jejich silnice, kanály a energetická vedení jsou kratší. Jejich byty odebírají méně energie na vytápění a chlazení. A co je nejdůležitější – lidé méně jezdí.

Text: Robert Kunzig

 

Bible krále Jakuba

Trhlina v ráji Krása jejích slov dojímá kovboje i básníky, křesťany i rastafariány. Od svého vydání před 400 lety formovala angličtinu a byla opěrným pilířem „moci, která je.“ Přesto hlásala evangelium svobody jednotlivce. Není jiné knihy, která by měla pro anglicky hovořící svět větší význam.

Text: Adam Nicholson

Foto: Jim Richardson

 

Pláč pro tygra

Trhlina v ráji Nejmohutnější z kočkovitých šelem hrozí na počátku 21. století vyhynutí. Před sto lety se toulalo po Asii asi 100 000 tygrů – dnes jich jsou ve volné přírodě necelé 4000. Máme prostředky na to, abychom je zachránili. Zachráníme je?

Text: Caroline Alexanderová

Foto: Steve Winter

 

Strategie ochrany kočkovitých šelem

Trhlina v ráji Je načase, abychom k ochraně velkých kočkovitých šelem přistupovali jinak, říká slavný terénní přírodovědec George B. Schaller. V čem je takový problém? „Většině zemí prostě chybí politická vůle a tlak veřejnosti na záchranu divokých zvířat.“

Text: Georgie B. Schaller

 

Červená zóna v Japonsku

Trhlina v ráji Před hrozbou roztavení přehřátého jádra jaderného reaktoru uprchly tisíce lidí. Exkluzivní fotografie ukazují, co po nich zůstalo. Podívejte se, jak vypadaly nejhorší dny japonského 21. století.

Text: Luciole Craftová

Foto: David Guttenfelder

 

Tanec galaxií

Trhlina v ráji Naše Galaxie zpravidla obíhající galaxie pohltí. Proč Magellanova oblaka zůstávají? Malý i velký Magellanův oblak vypadají na noční obloze při pohledu z jižní polokoule jako odtržené části Mléčné dráhy.

Text: Timothy Ferris

Prosincové vydání je zasvěceno kočkovitým šelmám. V článku Pláč pro tygra se dozvíte, proč těmto kočkovitým šelmám hrozí vyhynutí, v článku Politika a kočkovité šelmy vás překvapí, co pro záchranu tygrů doporučuje slavný biolog. Bible krále Jakuba – to je další velké téma tohoto čísla. Jak ovlivnila angličtinu? Kromě dalších témat najdete v prosincovém vydání National Geographic také články o Magellanově oblacích a perspektivě měst ve 21. století. 

Předplatné časopisu

Archiv časopisu

Jsme na Facebooku