Cestujeme s National Geographic: Na Antarktidu s předními polárníky

Vydejte se s námi a Adventurou na místo, kam se asi jen tak nedostanete. Co pro vás připravujeme?

Zdroj: Hynek Adámek / Adventura

České vydání geografického měsíčníku National Geographic ve spolupráci s CK Adventura nově nabízí cestování ve stylu třetího tisíciletí – populárně-naučné expedice za poznáním. Originálně připravené programy a destinace jsou určeny pro zájemce z řad členů National Geographic Society (NGS), předplatitelů časopisu National Geographic, i všem ostatním, koho tato nabídka osloví.

Do ledové země za tučňáky a medvědy

Antarktida byla kdysi nedosažitelný kontinent, vždyť ještě v 60. letech minulého století byla cesta do nejpustší oblasti světa srovnatelná s lety do vesmíru. Dnes ale počty těch, kteří se nakazili "antarktickým virem“, neustále rostou a vy máte příležitost být mezi nimi. Nabízíme vám dotek bílé polární krásy, divoká zvířata, návštěvu polárních stanic a přiblížení se na dosah k obrovským ledovcům, rozeklaným horám a úchvatným scenériím antarktické přírody. Zdejší realita je neopakovatelná.

Věříme, že podmínky budou pro plavbu příznivé a my, mimo jiné, doplujeme jako první plachetnice s českou posádkou až k naší vědecké základně Johanna Gregora Mendela (o pobytu českých vědců na základně si přečtěte v antarktickém speciálu). Návštěvy sem vždy dorazily na velkých lodích nebo přiletěly vrtulníkem, ale plachetnicí zatím žádná. Zkrátka to, o čem jste mohli již několikrát číst na stránkách českého vydání NATIONAL GEOGRAPHIC, můžete nyní vidět na vlastní oči. Tento unikátní projekt absolvujeme opět v malé skupině v exluzivním doprovodu známého českého jachtaře Viléma Rudolfa a redaktora českého vydání National Geographic Hynka Adámka.

TIP: Přečtěte si články Hynka Adámka o Antarktidě, ale i Africe nebo geografii

Polární zvířata, přístav aktivní sopky a Mys Horn

Nalodíte se na plachetnici a poplavíte se Drakeovým průlivem - jedním z nejbouřlivějších moří na světě -  na Jižní Shetlandy (souostroví vzdálené asi 120 kilometrů severně od Antarktického poloostrova). Budete poznávat Shetlandy, první polární zvířata nebo ostrov Deception – přírodní přístav uvnitř aktivní sopky. Na pobřeží Baily Head se setkáte s kolonií tučňáka uzdičkového.

Desátý den se poplavíte k Antarktickému poloostrovu, asi 1 300 kilometrů dlouhé nejsevernější částí Antarktidy. Pokud bude počasí přát, přistaneme u Pauletova ostrova s velkou kolonií tučňáků a prohlédneme si zimoviště, kde v roce 1903 dvacet trosečníku Nordenskjoldovy expedice přežilo devět zimních měsíců.

Dvanáctý den proplujeme průlivem prince Gustava, který odděluje od Antarktického poloostrova skoro 2500 km2rozlehlý ostrov Jamese Rosse, pokusíme se přistát v jeho severní odledněné části a navštívit českou vědeckou stanici Johanna Gerogora Mendela (více si o stanici přečtěte v našem speciálu Antarktický projekt).

Mgr. Vilém RUDOLF (1962) Garant veškeré problematiky antarktického jachtingu. Přední český polárník, který jako první Čech došel pěšky na severní i jižní pól planety a na plachetnici přeplul během pěti měsíců severní i jižní polární kruh. Organizací expedic do polárních krajů se zabývá dvacet let.
RNDr. Hynek ADÁMEK (1962) Organizační doprovod a odborný přírodovědný průvodce. Dnes působí jako externí redaktor magazínu National Geographic Česko. Během letní antarktické sezóny 2004/05 byl v týmu, který na ostrově Jamese Rosse vybudoval první českou vědeckou základnu v Antarktidě: stanici Johanna Gregora Mendela. V roce 2010 mu vyšla zatím poslední kniha Češi v Antarktidě.

Pak poplujeme od ostrova Jamese Rosse průlivem prince Gustava na západní pobřeží Antarktického poloostrova; přes úžinu Gerlache Strait, která jej odděluje od Palmerova souostroví, doplujeme k ostrovům Melchior Islands, kterým se díky mnoha úzkým kanálům mezi nimi říká "Benátky v Antarktidě", nezapomenutelný výlet na zodiacích. Pokud bude dobré počasí, zvládneme se podívat i na ostrov Enterprice s polopotopenou velrybářskou lodi – památkou na zdejší velrybářskou horečku.

Dvacátý den bude časem návratu. Zpáteční plavba bude směřovat přes Drakeův průliv a Mys Horn, mýtický kousek skály na konci Jižní Ameriky, který od pradávna přitahoval námořníky a dobrodruhy ze všech koutů světa. Možná se nám i povede na slavný mys vstoupit.

Dvacátý třetí den se vylodíme a stylově výpravu zakončíme v Puerto Williams - nejjižnější jachtařské marině na světě. Potopená kupecká loď slouží jako vývaziště jachet, v bývalém salonu je úžasný námořnický bar; speciálním nápojem Pisco sauer oslavíme náš šťastný návrat.

 

 FOTO: Hynek Adámek / Adventura

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 

 

 

Související články