Den 6. – Rozzlobené slonice

On-line deník z fotoexpedice NG do Afriky.

Den 6. – Rozzlobené slonice
Den 6. – Rozzlobené slonice
Zdroj: archiv

Safari zážitky naší fotoexpedice z národního parku Serengeti.

Populárně naučná expedice National Geographic pořádaná spolu s CK Adventura míří do Tanzanie. Cílem expedice je nejen navštívit nádherná a fotogenická místa národních parků Afriky, ale také zdokonalit se v umění fotografovat. Můžete jet také s námi – alespoň virtuálně prostřednictvím on-line reportáže.
 Více informací o expedici najdete v článku Fotoexpedice Afrika – před startem

Den 1. – Čekání v Istanbulu.

Den 2. - Minibusem v prachu a kamení.

Den 3. – Opice, sloni i krávy, zkrátka safari

Den 4. – Setkání se lvy

Den 5. – Den 5. – Serengeti

Úterý 8.3. 2011

Afrika graduje. Brzy ráno vyrážíme za dalším dnem plným dobrodružství. Cestou potkáváme hyeny skvrnité. Bez hyeny si asi nikdo Afriku nedokáže představit. Řidič Stanley se nás ptá, co dnes chceme vidět, každý z posádky směle sděluje svá přání. Ovšem co nás dnes čeká si nikdo nedokáže představit, divoká příroda je absolutně nevyzpytatelná…

Po chvilce jízdy potkáváme auto s jinou osádkou zapadlé v bahně. Předešlý večer vydatně pršelo a tak jsou místy cesty téměř neprůjezdné. Všichni jsme vyskákali z auta a dokumentovali, jak náš řidič auto tahá z bahna. Vše dobře dopadlo. Krásně jsme ten den v divočině začali…

Jedeme dál a těšíme se na další zážitky. Přichází hlášení přes vysílačku, že se poblíž nachází smečka čítající osmnáct lvů. Řidič šlápne na plyn a bleskurychle míří k místu. Neskutečné. Na cestě je rozprostřeno devět lvů, převážně lvice a mladí samci. Dvě lvice kráčejí do travin a zbytek smečky odpočívá nedaleko na skalnatém ostrůvku. Podívaná, jakou si člověk nedokáže ani ve snu představit. Navíc jsme lvům velice blízko. Spokojeně polehávají, ale občas na nás střihnou nevrlý pohled.

Když z místa odjíždíme, záhy potkáváme ohromného lvího samce, který se zrovna chystá schovat před ostrým sluncem. Vyrušili jsme ho a tak se vydal směrem k nám. Měli jsme otevřená okénka a krev plnou adrenalinu. Lev pomalu obchází naše auto, vypadá to, že mu nejsme lhostejní. Auto pomalu obejde a zamíří pod nejbližší strom, aby si v chládku odpočinul…

Plni vzrušení míříme na oběd, abychom nabrali nové síly na další jízdu. Potkáváme samice paviánů s malými mláďaty. Pozorovat mláďata paviánů, jak dovádí, je odpočinková a uklidňující záležitost, která polechtá bránici. Krásná tečka za dopolední jízdou tanzánskou buší…

Po obědě jsme si s účastníky expedice dali vědomostní kvíz pro oprášení znalostí z fotografování a též jsme si prohlíželi tři nejlepší fotografie každého z nich. Hodnocení fotografií je velice nabudilo k dosažení ještě lepších výsledků.

Vyrážíme na odpolední jízdu a tentokrát míříme najisto, chceme vidět hrochy. Jedeme ke korytu vyschlé řeky, kde sídlí snad stovky hrochů ve vodě a ve svých výkalech. Hroši se rádi pošťuchují, takže je na co se dívat. Samice si bedlivě hlídají svá mláďata.

Začíná se smrákat a musíme vyrazit zpět, vyjížďky v buši po setmění jsou více než nebezpečné. Už takhle máme téměř hodinové zpoždění. Jsme unavení a těšíme se na večeři a zasloužený odpočinek. Den byl opravdu náročný. Ovšem co nás čeká těsně po odjezdu od koryta řeky by jen těžko někdo z nás předvídal. Vidíme dvě slonice, jak pochodují poblíž cesty. Vypadají poněkud nervózně, jedna z nich zvedá chobot a troubí. Stanley, náš řidič a průvodce, z legrace mačká klaxon. Slonici to rozzlobilo a odpovídá zběsilým sloním troubením, aby nám dala najevo, ať se klidíme z cesty.

Ujížděli jsme, jenže slonice nás předeběhla a mířila proti našemu autu. Stanley šlápl na plyn, aby slonici zahnal. Otočila se a začala utíkat. Poté uhnula z cesty a my jsme ujeli. Naše druhé auto, které jelo za námi, se ocitlo v podobné situaci. Druhá slonice, která byla opodál, začala vyhrožovat a pronásledovala je.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články