Paměť může být pěkně záludná. Dokáže vyvolat vzpomínky na události před dvaceti lety do nejmenších detailů, ovšem když hledáte, kam jste si položili před chvilkou klíče, odmítá spolupracovat. Ve vyvolávání vzpomínek však dokáže být mnohem záludnější.
Hyeny máme za mrchožrouty, ale realita je docela jiná. Jsou to velmi inteligentní zvířata a výborní lovci. Ale patří také k nejnebezpečnějším zvířatům Afriky.
6 fotografií
Mozek malého dítěte je neuvěřitelný stroj na učení. Jeho rozvoj závisí láskyplné péči a především první rok má poměrně zásadní význam, upozorňuje v reportáži v lednovém National Geographic Yudhijit Bhattacharjeeová. Úryvek s fotografiemi Lynn Johnsonové vám nabízíme jako ochutnávku.
14 fotografií
Být spermie je sakra těžké. Představte si, že se celý váš život soustředí na jeden jediný závod, který s největší pravděpodobností prohrajete. A nemáte nárok na žádný trénink nebo zahřívací kolo. Ovšem při čekání na startovní čáře už je jasné kdo má výhodu – nejdelší spermie vyhrává.
Jíme nejen proto, abychom mohli žít. Díky jídlu si získáváme přátele, dvoříme se těm, jež milujeme, a uvědomujeme si šťastné chvíle v životě, píše Victorie Popeová na závěr letošníhoho cyklu věnovaného potravinám. Reportáž doprovodila fotografemi Carolyn Drakeová.
6 fotografií
Některé organismy dokážou vydávat viditelné záření chemického původu. Proč k tomu dochází? Kde je najdeme? Jak to, že takové světlo svítí, a nikoli nehřeje?
12 fotografií
Gejša je symbolem Japonska. Patří k němu jako suši nebo samurajové. Mladé dívky se musí docela dlouho učit, než se z nich stanou opravdové gejši. Co to ale konkrétně obnáší?
S pomocí nových technologií objasňujeme největší dosud nevyřešenou záhadu biologie: jak skutečně funguje mozek. Zevrubnou reportáž Carla Zimmera, která zachycuje pokroky ve zkoumání mysli, doprovodil fotografiemi Robert Clark.
13 fotografií