Astronauti v kosmu vždycky trochu vyrostou. Vědci se tomu snaží přijít na kloub

Nová technologie má ukázat, co se děje s lidským tělem ve vesmíru… Zatím to nikdo netuší.

Astronauti v kosmu vždycky trochu vyrostou. Vědci se tomu snaží přijít na kloub
Astronauti v kosmu vždycky trochu vyrostou. Vědci se tomu snaží přijít na kloub
Zdroj: archiv

Astronauti mohou během svého pobytu na oběžné dráze díky mikrogravitaci vyrůst až o tři procenta. V praxi to znamená, že člověk vysoký 1,8 metru na orbitě "vyroste" o dalších pět centimetrů, napsal v pondělí portál Space.com.

Proč se páteř prodlužuje?

Ačkoli vědci již dříve věděli, že astronauti po několika měsících na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) "povyrostou", americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nyní v orbitálním komplexu začne využívat ultrazvukovou technologii, aby zjistil, co přesně se s lidskou páteří v mikrogravitaci děje.

"Nyní už máme na stanici k dispozici nové technologické zařízení, jež umožní přesnější zobrazování svalové a kosterní soustavy, které potřebujeme k posouzení složité anatomie páteře," vysvětluje hlavní výzkumník Scott Dulchavsky.

Vědci chtějí lépe porozumět tomu, jak se páteř v prostředí s mikrogravitací prodlužuje, aby mohli připravit lepší rehabilitační program pro kosmonauty, kteří se vracejí zpět na Zemi.

Větší, ale jen na chvíli

V kosmu se obratle uvolní, což přinese zmíněný "růst". Je to ale jen dočasný efekt, několik měsíců pro přistání se výška vrátí k normálu. Do dneška ale vědci nebyli schopní proces přeměny sledovat. Tento měsíc si astronauti na ISS začnou navzájem skenovat ultrazvukem záda, aby odborníci měli představu o tom, jak se páteř po 30, 90 a 150 dnech v mikrogravitaci mění. Ultrazvuk umožní sledovat i další fyziologické změny, jako jsou pohyb svalů nebo proudění krve v cévách.

Úvodní foto: Thinkstock

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 

 

Související články