Astronomové natočili gigantické sluneční tornádo

Gigantický cyklon na Slunci dosahoval rychlosti několika set tisíc kilometrů v hodině…

Astronomové natočili gigantické sluneční tornádo
Astronomové natočili gigantické sluneční tornádo
Zdroj: archiv

Astronomové natočili gigantické tornádo na Slunci. Cyklon tvořený extrémně horkým plynem byl několikrát větší než průměr Země a jeho rychlost dosahovala až 300 000 kilometrů v hodině. Pro srovnání, pozemská tornáda dosahují rychlosti kolem 150 kilometrů v hodině. O záznamu, který pořídil satelit SDO, informovali podle agentury DPA vědci z waleské univerzity v Aberystwythu na britsko-německém astronomickém fóru v Manchesteru. 

Něco podobného můžete vidět poprvé

Bouře, kterou SDO (Solar Dynamics Observatory) sledoval 25. září loňského roku, rozvířila horký plyn o teplotě 50 000 až dva miliony stupňů Celsia do zhruba 200 000 kilometrů dlouhé šroubovice. Úkaz ve sluneční atmosféře trval přinejmenším tři hodiny.

"Je to vůbec poprvé, co bylo takto obrovské sluneční tornádo nafilmováno," uvedli vědci.

 Podívejte se na video:

Astronomové se domnívají, že podobná tornáda mohou vyvolávat sluneční erupce, při kterých jsou do vesmíru vymršťována obrovská oblaka horkých a elektricky nabitých částic. Ty pak mohou na Zemi narušit satelitní komunikaci, leteckou dopravu nebo sítě rozvodu elektřiny. 

Zabijácké výtrysky hmoty ze Slunce aneb Ani takto svět v roce 2012 neskončí

"Takové výjimečné a neobyčejné tornádo musí sehrát nějakou roli při vyvolání celoslunečních bouří," uvedli vědci. 
Satelit SDO v roce 2010 vypustila americká vesmírná agentura NASA. Aparát je oběžné dráze ve výši přes 35 000 kilometrů nad Zemí a sloužit by měl pět let. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články