Brána do pekla existuje. Uprostřed pouště v Turkmenistánu ji před 40 lety vytvořil člověk

Kráter uprostřed pouště Karákum vypadá, jako by jej způsobil meteorit nebo jiná podobná nepředstavitelná síla. Ale není za ní nikdo jiný než člověk.

Zdroj: Wikimedia Commons

Jak jste si představovali bránu do pekla? Každý asi trochu jinak, ale pokaždé byla zřejmě děsivá. A jedna taková ve skutečnosti opravdu existuje.

Uprostřed vyprahlé, horké a liduprázdné pouště Karákum  v Turkmenistánu, poblíž vesnice Derweze, se země doslova otevírá (v průměru asi 60 až 70 metrů a do hloubky kolem 20 metrů) a jako by otevírala svůj chřtán, který kdysi začal a nikdy nepřestal chrlit oheň. Ve skutečnosti je aktivní "jen" 40 let. 

Peklo na Zemi: město, které hoří už půl století. Požár má sílu ještě na 250 let

Obrovské díře se říká Derweza Gas Crater (nebo jednodušeji "Brána do pekla") a je vidět široko daleko. Pekelná díra však není výsledkem přírodních sil, ale výsledkem lidské činnosti. V roce 1971 uprostřed turkmenské pouště došlo k nehodě - vrtná souprava, který měla zkoumat místní ložiska, se propadla do obrovské přírodní podzemní plynové dutiny. Podloží se propadlo i s vrtným zařízením. Pád těžké techniky poškodil kapsu uzavírající plyn, a ze vzniklých otvorů začal ve velkém množství unikat jedovatý zemní plyn. 

A Sověti se rozhodli čelit potenciální katastrofě opravdu svérázně - místo zapálili. A od té doby kráter hoří. 

 

Podívejte se na video a uvidíte "pekelnou bránu" skoro na vlastní oči:

  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články