Chrámové město v Myanmaru se dostalo na důležitý seznam

Starobylému městu Bagan (známé též jako Pagan či Pugam) se dostalo uznání jeho unikátnosti, díky čemuž se dostalo pod ochranu významné instituce.

Lidé čekají, až uvidí západ slunce na vrcholu pagody Shwesandaw ve městě Bagan.

V Baganu a v jeho okolí bylo mezi 11. a 13. stoletím postaveno přes 4000 chrámů, klášterů a pagod, z nichž 2000 zůstalo alespoň částečně zachováno dodnes. Chrámové město je díky tomu navštěvované a obdivované mnoha turisty, kteří zavítají do Myanmaru neboli Barmy.
 
Před pár dny byl navíc Bagan zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. Mezinárodní rada pro památky a místa zařazení na začátku července slavnostně schválila, přičemž si všimla, že Myanmar přijal nový zákon o dědictví a vytvořil plány na snížení negativních dopadů hotelů a rozvoje cestovního ruchu na okolí chrámů.

Památkáři si uvědomují, že město Bagan je důležité pro svůj význam z hlediska historie a jako místo silného odkazu buddhistického náboženství.

Město již bylo nominováno k zapsání na seznam UNESCO v roce 1995, ale vojenská vláda, která v té době rozhodovala o dění v zemi, byla obviněna z toho, že ignorovala rady odborníků ohledně úsilí o obnovu památkových míst, a jmenování bylo zamítnuto.

V roce 2011, kdy v zemi došlo prostřednictvím voleb k formální změně státního zřízení na prezidentskou republiku, se obnovila snaha, aby se Bagan zařadil mezi památky světového dědictví, mezi kterými je z českých například historické centrum Českého Krumlova či Lednicko-valtický areál.

V roce 2016 vážně ohrozilo město zemětřesení o síle 6,8 momentové stupnice, které poznamenalo téměř 200 chrámů.
 
"Bagan je živým dědictvím, které vydrželo všechny formy výzev už přes tisíc let a my chceme pokračovat ve snaze o zachování cenného odkazu tak, aby tu mohlo zůstat dalších tisíc let," prohlásil diplomat Myanmaru Kyaw Zeya.