Takto vypadá eko-auto na vzduch. Stojí 23 000 Kč, náklady na provoz jsou nula

Podpořit čistou energii a zároveň bojovat proti vzrůstajícím cenám za benzin se rozhodla skupina egyptských studentů, jejichž prototyp vozítka jezdí rychlostí 40 kilometrů v hodině, a to jen díky stlačenému vzduchu.

Zdroj: VLP

Vysokoškolští studenti, kteří sestavili vozidlo jako součást své promoce na vysoké škole v blízkosti Káhiry, předvedli v akci prototyp auta pro jednoho člověka, jenž je poháněn stlačeným kyslíkem.
 
Studenti tvrdí, že jejich auto dosáhne rychlosti až 40 kilometrů za hodinu a ujet na jedno „načerpání“ může 30 kilometrů. Jeho cena vyjde zhruba na 18 000 egyptských liber (v přepočtu zhruba 22 700 Kč).

#clanek|2395339#

"Provozní náklady na vozítko jsou téměř nulové, když používáte pouze stlačený vzduch. Neplatíte za palivo, nepotřebujete chlazení…" vypočítává přednosti nápadu student Mahmoud Yasser, spoluautor nápadu, který je i reakcí na stále se zvyšující se ceny za benzin, kterým právě čelí v Egyptě.

Tým se nyní snaží získat finanční prostředky na rozšíření projektu a odstartování hromadné výroby vozidel. Zároveň věří, že mohou jít ve vývoji dál a dostat vozy až na rychlost 100 kilometrů za hodinu a vydat se i na výlet vzdálený 100 kilometrů.

Související články