Takto vypadá eko-auto na vzduch. Stojí 23 000 Kč, náklady na provoz jsou nula

Podpořit čistou energii a zároveň bojovat proti vzrůstajícím cenám za benzin se rozhodla skupina egyptských studentů, jejichž prototyp vozítka jezdí rychlostí 40 kilometrů v hodině, a to jen díky stlačenému vzduchu.

Zdroj: VLP

Vysokoškolští studenti, kteří sestavili vozidlo jako součást své promoce na vysoké škole v blízkosti Káhiry, předvedli v akci prototyp auta pro jednoho člověka, jenž je poháněn stlačeným kyslíkem.
 
Studenti tvrdí, že jejich auto dosáhne rychlosti až 40 kilometrů za hodinu a ujet na jedno „načerpání“ může 30 kilometrů. Jeho cena vyjde zhruba na 18 000 egyptských liber (v přepočtu zhruba 22 700 Kč).


"Provozní náklady na vozítko jsou téměř nulové, když používáte pouze stlačený vzduch. Neplatíte za palivo, nepotřebujete chlazení…" vypočítává přednosti nápadu student Mahmoud Yasser, spoluautor nápadu, který je i reakcí na stále se zvyšující se ceny za benzin, kterým právě čelí v Egyptě.

Tým se nyní snaží získat finanční prostředky na rozšíření projektu a odstartování hromadné výroby vozidel. Zároveň věří, že mohou jít ve vývoji dál a dostat vozy až na rychlost 100 kilometrů za hodinu a vydat se i na výlet vzdálený 100 kilometrů.

Související články