více >>

Exkluzivně pro National Geographic: Bible krále Jakuba

Angličtina je dnes nejrozšířenějším jazykem světa. Proč? Velký vliv na to má jedna nenápadná kniha stará 400 roků.

Bible krále Jakuba je výjimečná kniha. Milují je protestanti, rastafariáni i básníci. Žádná jiná kniha neovlivnila angličtinu tak, jako právě tato bible. Díky ní vypadá angličtina tak, jak vypadá – dost dobře, že se stala světovým jazykem číslo jedna právě proto, že má podobu, do které ji zformovala Bible krále Jakuba.

Žádná jiná kniha není v Anglii tak populární. Letos je to přesně 400 let, co vznikla. Angličané to oslavili způsobem, jaký jim můžeme jen závidět:zvláštní bohoslužbou ve Westminsterském opatství v Londýně za přítomnosti samotné královny Alžběty II. Za dva roky to bude 400 let, co vznikla naše Bible kralická -myslíte, že její výročí oslavíme podobně důstojně?

 

VYPRÁVĚNÍ O VZNIKU i VLIVU BIBLE KRÁLE JAKUBA NAJDETE V PROSINCOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU NATIONAL GEOGRAPHIC.

 

Bible krále Jakuba je knihou číslo jedna i na Jamajce. FOTO: National Geographic

 

Dodnes je Bible krále Jakuba nejvydávanější knihou v angličtině - jedinou, kterou nepřeválcovala ani potterománie. Není sice prvním anglickým překladem Bible, ale je tím, který změnil anglickou společnost a kulturu – a i celý svět. Jak moc, to dokládají čísla: Dnes vlastní svou Bibli ve Spojených státech  89 procent dospělých Američanů, přičemž 67 procent z nich má právě překlad krále Jakuba… 

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články