více >>

Jak dosáhnout dlouhotrvajícího štěstí? Zeptali jsme se buddhistického učitele

Buddhisté jsou považováni za nejmírumilovnější lidi na světě. Snaží se vyvarovat touze a ignoraci a jejich zásadou číslo jedna je nenásilí nejen k lidem, ale ke všemu živému. Co se skrývá za jejich vševědoucím úsměvem a jak lze podle jejich návodu dosáhnout opravdového štěstí?

Každé lidské utrpení má svůj konec, nic netrvá věčně.

Uznávaný učitel buddhismu Tsewang Norbu Vivek, držitel titulu „DHAMMACARI" (nejvyšší titul, který může získat praktující buddhista) pochází ze severní Indie z oblasti Ladak, které se přezdívá Malý Tibet. Právě tato krajina je posledním místem na světě, kde zůstává tibetská kultura nepotlačena. Vysoko mezi himalájskými štíty vítr roznáší motlitby z tibetských vlaječek a mniši roztáčejí za zvuku gongů motlitební mlýnky. Místní lidé žijí v chudobě a přesto jim tváře zdobí srdečný úsměv. Za ním se skrývá moudrost a důležité poznání. "Lidský život je založený na utrpení a každé utrpení má svou příčinu. Existují tři kořeny lidského utrpení: touha, nenávist a ignorance, tedy nepochopení čím život ve skutečnosti je a že všechna utrpení jednou skončí," vysvětluje Vivek.

Ladakh bývá časo označován jako Země vysokých průsmyků, Malý Tibet, Měsíční země či poslední Shangri La.

1. Nepoutejte se k majetku

"V západní společnosti lidé hledají štěstí v materialismu. Postupně ale zjišťují, že čím více věcí kolem sebe hromadí, tím méně jsou šťastní. Materialismus a kapitalismus jsou založené na lidské touze a negativní soutěživosti, které jdou ruku v ruce s nenávistí a ignorancí." Nenechte se však mýlit, Buddha nikdy majetek nezavrhl. Jen radí, aby lidé nezacházeli do extrémů. "Dám vám příklad. Tohle je váš telefon. Můžete ho vlastnit a zároveň k němu nebýt připoutána – a právě to vám přinese štěstí. Můžete mít úžasný dům, nádherné auto, krásného partnera – na tom není nic špatného – pokud k nim nejste připoutána. Máme tendenci brát věci jako samozřejmost a to se týká i lidí."

Ladakh je považován za poslední místo na zemi, kde existuje nepotlačená tibetská kultura.

2. Práce není smyslem života

Vivek poukazuje na to, že se vše mění a nic není věčné. Když si to uvědomíme, nebudeme tolik ve stresu, uzamčeni v depresi a živeni frustrací. "Všichni máme nějaké živobytí. Musíme pracovat, abychom mohli žít ve společnosti, to je v pořádku. Ale zdroj obživy by se neměl stát smyslem vašeho života. Pokud toto pochopíte a dokážete žít v oceánu lásky a soucitu, budete mít šťastný a krásný život. Když se ztratíte v materialismu, opravdové a dlouhotrvající štěstí nikdy nepocítíte. V tom může pomoci například meditace - očištění se od všech negativních pocitů. Lidé ze západu na ni však nahlížejí jako na něco složitého. Tím ale otráví svou mysl a odradí sami sebe. Nikdy neříkejte, že je něco těžké, namísto toho si opakujte: Zkusím to, zvládnu to."

Díky meditaci se můžete naučit ponořit se do sebe, očistit se od všech negativ a užívat si štěstí.

3. Očišťujte se

Meditovat se dá různě, můžete meditovat v chůzi při procházce parkem, při mytí nádobí, či v klášteře. Důležité je uklidnit svou mysl, jedině pak je možné se ponořit do sebe a najít vnitřní klid a harmonii. "Studium je důležité, ale teprve, když začneme samostatně myslet a analyzovat, co jsme se naučili a následně to aplikovat do svého každodenního života, pocítíme skutečnou sílu Buddhova poselství. A to je meditace – očištění se od všeho, co nás sužuje." Právě kvůli tomu každé léto za Vivekem přijíždějí do vesničky Mulbek Češi v rámci Benefičního kurzu buddhismu, jenž pořádá organizace Brontosauři v Himalájích, kterou jakožto jedinou neziskovou organizaci v České republice podporuje sám Dalajláma. Mimochodem právě Ladak je nejoblíbenější letní destinací Jeho svátosti. 

Mohlo by vás zajímat: