Jak vypadalo mayské divadlo? Byla to krvavá podívaná, jak dokazuje amfiteátr

Nově objevený mayský amfiteátr se používal úplně k jiným věcem než k divadlu. V Chiapasu nedaleko města Ocosingo v nalezišti Plan de Ayutla se našlo mayské „divadlo“ určené k pořádání veřejných představení. Jejich charakter však byl zřejmě razantně odlišný od současného divadla.

Jak vypadalo mayské divadlo? Byla to krvavá podívaná - dokazuje amfiteátr

Divadlo, nebo posvátný prostor?

Podle dostupných pramenů se zdá, že na rozdíl od Evropy se v mayských pralesích užívaly podobné stavby nikoli pro divadelní hry, ale k veřejným rituálům politické elity, často spjatých s lidskými oběťmi, rituálním týráním zajatců a oslavami mayského sakrálního krále.

Je pravda, že součástí podobných rituálů byla často i hudba, tanec zřejmě i různé inscenace mayských mýtů. Nicméně, a to platí zvláště u tance, protagonistou byl i v takovém případě mayský král, který se během rituálu symbolicky proměňoval v mytického hrdinu nebo božstvo.

Krvavá podívaná

Je zajímavé, že přesto máme dochovanou jednu mayskou „divadelní hru“. Pochází z náhorní planiny Guatemaly a nazývá se Rabinal Achí („Muž z Rabinalu“ nebo „Rabinalský válečník“). Jejím obsahem je ve stručnosti příběh zajatého válečníka kmene Quiché, který je obětován znepřáteleným kmenem Rabinalů – hra začíná jeho přemožením a končí scénou, při níž mu rabinalští posvátní válečníci řádu orlů a jaguárů vyrvou srdce na obětním kameni. Není vyloučeno, že během inscenace hry docházelo ke skutečnému prolití krve zajatce, který ztělesňoval hlavního hrdinu.

Lidské oběti, mučení zajatců, tance, hry a podobná veřejná představení se sice ve většině případů zřejmě odehrávala na vyvýšených platformách uprostřed mayských náměstí, jsou ale doloženy i případy skutečných „divadel“ podobnějších těm evropským. K jednomu z nich zřejmě patří i právě objevená stavba v Plan de Ayutla.

O objevu informoval mexický INAH.

Ilustrační foto (mayská nástěnná malba; Bonampak, Chiapas, Mexiko): Thinkstock

 

Související články