Je komunikace se zvířaty schopnost, se kterou se každý z nás narodil?

Je tu od nepaměti. Komunikace se zvířaty. V mnoha legendách o stvoření světa hrají zvířata důležitou roli. Ve všech těchto příbězích žili člověk a zvířata v harmonii. Zdá se, že čím civilizovanějším se člověk stal, tím více se od přírody oddělil. "Komunikace se zvířaty nám pomáhá vrátit se zpět k přírodě. Dostat se znovu do kontaktu s naší přirozeností. Je to schopnost, se kterou se každý z nás narodil. Když jsme byli děti, byla naší plnou součástí. Ale postupem času, kdy nám dospělými bylo říkáno „co si to vymýšlíš, nebo, co to říkáš za hlouposti", jsme tuto schopnost zapomněli." říká Wynter Worsthorne, mezinárodně známá komunikátorka se zvířaty, která se tomuto oboru věnuje od roku 2002.

Mnoho systémů víry věří, že naši předkové se vracejí zpět ve formě zvířat. Od zvířat se můžeme mnoho naučit, neboť ve skutečnosti jsme propojeni mnoha způsoby, na mnoha úrovních.
Mnoho systémů víry věří, že naši předkové se vracejí zpět ve formě zvířat. Od zvířat se můžeme mnoho naučit, neboť ve skutečnosti jsme propojeni mnoha způsoby, na mnoha úrovních.
Zdroj: Shutterstock

Říkáte, že komunikace se zvířaty není ničím novým. Kdy se objevila prvně?

Když jsem žila ve Francii a následně v Anglii, zabývala jsem se výzkumem o Africe, o spojení mezi lidstvem a zvířaty prostřednictvím africké tradice. Objevila jsem, že práce, kterou nyní dělám - mezidruhová komunikace, nebo komunikace se zvířaty - není ničím novým. Je zde od počátku věků. Z nejrůznějších zdrojů a historických pramenů je patrné, že Afrika je místem narození člověka. Víte, byly nalezeny fosílie, které dokazují, že první hominid se narodil v Africe. Moje pátrání k počátkům lidstva a spojení se zvířaty, mě dovedlo k tomu, abych se naučila více o tradičním léčitelství v Africe. Jak se zvířaty a s energií zvířat pracují šamani. Mnoho systémů víry věří, že naši předkové se vracejí zpět ve formě zvířat. Od zvířat se můžeme mnoho naučit, neboť ve skutečnosti jsme propojeni mnoha způsoby, na mnoha úrovních.

Myslíte, že to je důvod proč vlastně se zvířaty komunikovat?

Je mnoho důvodu. Ten nejvíce zřejmý je větší porozumění, co zvířata v životě vidí a zažívají, abychom jim pomohli, nebo abychom s nimi žili ve větší harmonii. Zvláště jedná-li se o domácího mazlíčka. Potom je zde pohled z vyšší perspektivy, tedy porozumění divokým zvířatům, životu v přírodě, přírodě samotné. Když budeme umět komunikovat se zvířaty, možná změníme způsob, jakým žijeme na této planetě tak, abychom žili s přírodou a se zvířaty a nikoliv v neustálém boji, jak je tomu dnes. Až doposud byli lidé vychováváni s přírodou bojovat, dominovat zvířatům. Zkoušíme urvat naše místo ve světě. A celkem se nám to povedlo, urvali jsme si své místo v našem světě a nenechali příliš mnoho místa pro přírodu a zvířata. Nyní to začínáme cítit. Začínáme cítit, že potřebujeme přírodu, že potřebujeme zvířata kolem nás. Věřím, že komunikace se zvířaty, i třeba jen s vaším psem, nebo kočkou doma, nám může pomoct rozumět smyslu života, rozumět tomu, co děláme, rozumět, jak udělat Zem lepší místo pro všechny bytosti, nikoliv jen pro nás lidi, ale pro zvířata kolem nás, pro stromy, pro všechny bytosti krajiny a bytosti moře, abychom žili společně v harmonii. Toto je pro mě širší pohled za komunikací se zvířaty.

Jak tedy mohu se zvířaty komunikovat?

Je důležité pracovat vždy s naprostým respektem. Pokud budete při komunikaci se zvířetem cítit lítost, nebo smutek, bude vás to zastavovat od vidění zvířete v jeho čisté podobě, takové jaké opravdu je ve své esenci, nikoliv v okolnostech, ve kterých se nachází. Možná se setkáte se zvířetem, které je velmi traumatizované, zneužívané a nemůžete si pomoci necítit k němu lítost. Ale když se spojujete se zvířetem, musíte tento smutek dát stranou, protože žádné zvíře nechce být litováno. Zvířata nechtějí truchlit, stejně jako nechtějí, abyste pro ně truchlili vy. Takže když vstoupíme do komunikace, je třeba, aby to bylo v energii radosti. Tato stránka starověké komunikace je možná tou nejdůležitější. Pak už je na vás začít trénovat a věřit si, a také věřit zvířatům.

Pracujete s bílými lvy v divoké přírodě. Co vás na nich tak přitahuje?

Lvi všeobecně mě fascinují. Kde když se spojíte s bílými lvy, je to jako když vás vezmou ke hvězdám. Nacházejí se pouze na jednom konkrétním místě na světě. Jedno místo, jedna velmi malá oblast na této planetě, kde se přirozeně vyskytují a tou je Velká Timbavati v Jižní Africe, což je jižně od Johannesburgu, asi 5-6 hodin jízdy.

Mohlo by vás zajímat:

Ve volné přírodě je jich jen 13, v zajetí jsou jich pak stovky. Čím to je?

Bílí lvi byli loveni kvůli své kráse, vzati z volného světa a umístěni do zajetí. Protože je v nich něco tak inspirujícího věřím, že původně lidé chtěli ochránit tuto jejich jedinečnost. Věřilo se, že kvůli svému zbarvení nebudou schopni v přírodě přežít, což se ukázalo naprosto nepravdivé. V divočině fungují velmi úspěšně. Loví stejně jako pustinný lev a stejně tak dobře jsou schopni přežít.
Dnešní člověk je však drží v zajetí, aby se více rozmnožovali. V Jižní Africe se to stalo nejstrašnějším průmyslem. Bílí lvi, stejně jako pustinní jsou chováni pro kulku. Existují rychlo-chovy v takzvaných svatyních, nebo chovných svatyních. Koťata jsou využívána na mazlení. Turisté přijdou a chtějí se pomazlit s kotětem… přece co je krásnějšího, než se pomazlit s roztomilým nevinným lvím kotětem. Tato koťata jsou krmena z ruky, a odebrána od jejich matek hned po narození, aby kočka mohla znovu zabřeznout a mít další vrh. Koťata vyrůstají s lidmi a jsou na ně zvyklá. Po mazlení následuje průmysl na procházky s mladými dospělými lvy, kde se můžete projít se lvem. Z toho se stala v Africe velká věc. Lvi, kteří už jsou příliš velcí, aby se s nimi dalo procházet, jsou pak prodáni coby trofej, jako součást průmyslu „připraveného lovu". Připravený lov znamená, že je zvíře umístěno na místo odkud nemůže utéct a přijede „velký lovec" s puškou na zadním sedadle auta. Lev je často zdrogovaný, takže to vypadá, jako když spí a lovci je umožněno ho zastřelit. Je to o velkých penězích a neskutečně kruté a příšerně drsné a bohužel v Jižní Africe legální.

Dá se to nějak zastavit?

Jedna z věcí, kterou děláme, já ve spolupráci s Nadací na ochranu bílých lvů, je zvyšování povědomí o těchto odporných praktikách. Vytváříme tlak na vládu, aby tyto praktiky zakázala. Zakázala množení lvů v zajetí a zakázala jejich lov. 

Wynter Worsthorne
Mezinárodně známá komunikátorka se zvířaty. Prvně si uvědomila své schopnosti, když se setkala se svou mentorkou Amelií Kinkade v Anglii. Prostřednictvím Amélie a dalších spirituálních učitelů rozvinula Wynter plně své schopnosti v mezidruhové komunikaci a od roku 2002 pracuje jako profesionální komunikátorka.
Pomáhá lidem a zvířatům rozumět jeden druhému na hlubší úrovni a to buď pomocí osobních konzultací, nebo na svých seminářích a výuce. Základnu má v Jižní Africe, ale cestuje do Velké Británie a Evropy vyučovat. Wynter je velmi zapojená do práce s africkou divočinou, stejně jako s domestikovanými zvířaty. Pravidelně ji lze slyšet v národním rádiu, kde radí lidem a jejich zvířecím kamarádům. Je hlavní facilitátorkou pro White Lion Leadership Academy (Akademie bílého lva) při Nadaci na ochranu bílých lvů. Rovněž se aktivně podílí v oblasti záchrany paviánů ve volné přírodě v Kapském městě.
Wynter žije v Kapském Městě se svým mužem Simonem, třemi nevlastními dětmi a se čtyřmi kočkami a dvěma psy.