Kočky ročně zabijí miliardy ptáků a jiných zvířat. Podceňovali jsme je, jsou velkými lovci

Každý rok kočky uloví a zabijí miliardy ptáků a savců. Nová studie ukazuje, že jsou o dost vášnivějšími lovci, než jsme si mysleli.

Kočky ročně zabijí miliardy ptáků a jiných zvířat. Podceňovali jsme je, jsou velkými lovci
Kočky ročně zabijí miliardy ptáků a jiných zvířat. Podceňovali jsme je, jsou velkými lovci
Zdroj: archiv

Ne, není řeč o velkých šelmách, ale "jen" o kočkách domácích. Jejich lovecký apetit lidé dosud podceňovali. Nová studie, ublikovaná 29. ledna v odborném časopise Nature Communications, předpokládá, že jsou kočky domácí "zodpovědné" za smrt miliard ptáků a savců (a to jen na území Spojených států) - mají na svědomí 1,4 až 3,7 ptačích a 6,9 až 20,7 miliard savčích životů.

Na ulici i za gaučem

Peter Marra, vedoucí studie, popsal výskedky jako "omračující". "Za posledních 20, 30, 40 let," říká Marra, "byla představa, že se jedná maximálně o 500 milionů obětí." V Americe je asi 80 milionů koček v domácnostech a dalších 80 milionů divokých koček žijících "na ulici".

Kočky umí ukázat i svojí druhou tvář. FOTO: Thinkstock

Autoři přišli na to, že většinu těchto kořistí uloví právě tyto divoké kočky. To ale zdaleka neznamená, že kočky, které žijí v teple domova, nejsou bez viny. Mají na svědomí třetinu ptáků. V rámci studie Marra a jeho kolegové zjistili, že jsou kočky nejúspěšnější při lovu původních druhů, jako jsou například čipmankové nebo střízlík zahradní, a lovu invazivních druhů se vyhýbají (neloví třeba potkany).

Kočky jsou stejnou obětí diskriminace jako lidé, zjistila studie

"Výzkum loveckých schopností je součástí většího projektu, který zkoumá faktory ohrožující ptačí populaci," vysvětluje Marra, ekolog z Centra pro migraci ptáků (Migratory Bird Center) v rámci Smithsonian Conservation Biology Institute ve Washingtonu, D.C. A právě s kočkami jejich projekt začal. A nestačili se divit. Další hrozby, které chtějí zkoumat, jsou třeba větrné elektrárny, budovy, automobily a pesticidy. Ani tady se nedají očekávat nijak optimistické závěry.

Marra a jeho kolegové doufají, že si majitelé koček alespoň uvědomí, že jejich mazlíčci mají na životní prostředí docela velký dopad. Větší, než si chceme připustit. A vznáší to také otázku regulování kočičí populace, podobně jako se někde reguluje populace psů.

Kamery NG nedávno odhalily kočičí lovecký apetit:

 

 

 

Úvodní foto: Thinkstock 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články