Korálové útesy vymírají. Mohou za to obrovské hvězdice i změny klimatu

Korály na Velkém bariérovém útesu u východního pobřeží Austrálie odumírají rychleji, než se dosud myslelo.

Korálové útesy vymírají. Mohou za to obrovské hvězdice i změny klimatu
Korálové útesy vymírají. Mohou za to obrovské hvězdice i změny klimatu
Zdroj: archiv

Polovina korálů u Austrálie je pryč. Vyplývá to ze studie australských vědců, podle nichž se za uplynulých 27 let plocha, kterou korály pokrývají, snížila o více než 50 procent. "Pokud to takhle půjde dál, mohli bychom v příštích deseti letech ztratit dalších 50 procent," varuje Peter Doherty z Australského ústavu pro mořský výzkum.

Hlavní příčinou úbytku jsou podle vědců ničivé bouře a také napadení korálů agresivní hvězdicí trnitou. Bouře způsobí kolem 48 procent škod a hvězdice asi 42 procent. Za zbylých deset procent pak může oteplování moře v důsledku klimatických změn, informují výzkumníci v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

"Bouřím sice nezabráníme, ale možná bychom mohli zamezit šíření hvězdic. Pokud se nám to podaří, budou mít korály větší šanci přizpůsobit se vyšším teplotám vody a větší kyselosti moře," řekl John Gunn z australského ústavu.

Podívejte se, jak tato obří hvězdice vypadá:

Podle vědců je možné, aby se korály obnovily. Bez ohrožení hvězdicemi se jejich povrch rozšiřuje o 0,89 procenta ročně. Doba, kterou mají na zotavení, je však většinou příliš krátká, a proto dlouhodobě odumírají. Jejich úbytek na největším korálovém útesu světa není rovnoměrný. Severní část 2600 kilometrů dlouhého útesu je postižena výrazně méně než jeho jižní část, kterou často zasahují tropické cyklony.

Trnové koruny a globální oteplování

Krásná mořská hvězdice přezdívaná trnová koruna je smrtelně nebezpečná nejen lidem ale také korálům. Hodně se o ní mluví v souvislosti s globálními změnami klimatu – šíří se po mnoha oceánů světa a poškozuje populace korálů. Pro člověka je však nebezpečná nejen tímto „globálním“ způsobem, ale i jako jednotlivec. Její diskovité tělo měří v průměru až 35 centimetrů a je nádherně barevné – střídají se na něm modrá, fialová a červená barva. Má 21 ramen posetých ostny. A právě v nich se skrývá nebezpečí; jsou tak ostré, že probodnou i běžný skafandr. Často se stává, že v něm uvíznou, když se neopatrný potápěč k hvězdici příliš přiblíží.

Když se zabodnou do kůže, způsobují děsivou bolest, která nezmizí ani po několika hodinách. Rána silně krvácí a téměř vždy se zanítí. Následky poranění mohou být navíc dlouhodobé – pokud se zlomky trnu dostanou do těla, může člověk několik měsíců trpět bolestmi a závratěmi. Podobně nebezpečné mohou být i mořské ježovky, v případě Rudého moře především ježovka diadémová a také mořský ježek Asthenosoma varium. Když se jejich dlouhé ostny napuštěné jeden v ráně zlomí (a ony se zlomí), čeká na vás spousta času u lékaře a s dost hroznými bolestmi.

FOTO: Thinkstock a Wikimedia Commons

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články