Létající auta se s úspěšným testem v USA přiblížila realitě

Létající auta už nepatří jenom do sci-fi. Americká společnost Terrafugia Inc. v pondělí oznámila, že její prototyp létajícího vozidla úspěšně dokončil testovací let.

Létající auta se s úspěšným testem v USA přiblížila realitě
Létající auta se s úspěšným testem v USA přiblížila realitě
Zdroj: archiv

Přiblížilo se tak splnění plánu společnosti uvést létající auta do prodeje během příštího roku, napsala agentura AP.

Vozidlo nazvané Transition má dvě sedadla, čtyři kola a křídla, která se dají složit, takže se s ním dá jezdit jako s automobilem. Při testovacím letu stroj letěl osm minut ve výšce 426 metrů; komerční letadla létají ve výšce zhruba 10,5 kilometru.

Zájemci už zaplatili zálohu

Asi stovka lidí už složila zálohu 10 000 dolarů, aby si mohli koupit Transition, jakmile půjde do prodeje. Předpokládá se, že počet zájemců ještě stoupne, až Terrafugia představí svůj model tento týden veřejnosti na newyorské výstavě Auto Show. Ale příliš mnoho jich zřejmě po silnicích jezdit nebude – cena se nyní odhaduje na 279 000 dolarů (přes pět milionů korun).

Létající vozidlo nejspíš také zklame všechny, kdo si představují, že si s jeho pomocí zrychlí cestování, kdykoli uvíznou v zácpě či dopravní špičce. Ke startu auto potřebuje 762 metrů dlouhou rozjezdovou dráhu. Snadno se naopak s šířkou 2,3 metru, která odpovídá běžným autům, vejde do garáže – pokud tedy řidič nezapomene složit osmimetrová křídla.

Muž, který přinutil auta létat. Byť jen nakrátko…

Podívejte se na video (zdroj Terrafugia):

Foto: Isifa

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články