Na stopě velkým kočkám

Zjistěte, jak žijí lvi a gepardi v Botswaně, kde platí nekompromisní heslo - přežijí jen ti, kteří se dokážou přizpůsobit. A sledujte příběh sedmi lvů, kteří se stali nadějí pro Rwandu, kde brutální občanská válka zičila věhlasnou divočinu.

Drsná příroda nedá vydechnout ani divokým šelmám.
Zdroj: www.natgeotv.com

V Botswaně – v kraji, kde déšť je vzácný, prudký a krátký, vedou velké africké kočky svůj předvídatelný život. Jsou pány suchých plání, jimž se přizpůsobily. Na osm rušných týdnů však divoké bouře promění jejich svět a otřesou jejich jednotvárným životem. Zatímco riziko smrti je stejně vysoké jako obvykle, příležitostí přibývá.
Zdroj: www.natgeotv.comZavlažené rostliny lákají na jejich území stáda stěhovavých zvířat, což pro lvy i gepardy znamená spoustu jídla. Pokud ovšem dokážou silných dešťů využít ke svému prospěchu. Dokument Neklidné kočky sleduje život dvou generací těchto šelem během krátkého období dešťů ve vyprahlé Botswaně. Jde o intimní portrét lvích a gepardích rodin, kterým drsná příroda nedá vydechnout. Přežijí jen ti, kdo se dokážou přizpůsobit.

Období dešťů trvá v Botswaně od listopadu do března/dubna. Teploty jsou v tomto období vysoké, mohou dosahovat i přes 40 °C.

Návrat lvů
Před dvaceti lety zdecimovala Rwandu brutální občanská válka, v níž přišlo o život přibližně milión lidí a která zcela zničila zdejší věhlasnou divočinu. Země se ze všech sil snažila vzpamatovat ze zvěrstev války a divoké pláně dnes opět vzkvétají. Jedna věc na nich ale stále chybí… Lvi.
Zdroj: www.natgeotv.comRwanda dychtivě očekává jejich návrat. Sedm lvů podniká náročnou cestu z Jižní Afriky do Národního parku Akagera. Aby přežili v cizí zemi, musí se tito lvi naučit lovit jako tým a podporovat se navzájem. Jak se jim daří v jejich boji o přežití, uvidíte v dokumentu Návrat lvů, příběhu o naději, odvaze, selhání a znovuzrození.

Sedm lvů - pět samic a dva samci - bylo v roce 2015 přepraveno letecky z Jihoafrické republiky na letiště v Kigali. Transport veterinářem uspaných zvířat od naložení po vypuštění trval 30 hodin. Domovem se jim na první dva týdny stal karanténní výběh, posléze několikahektarová aklimatizační ohrada a nakonec celá plocha 112 000 hektarů národního parku Akagera. Hned po příjezdu byla všechna zvířata vybavena GPS vysílačem.


Na National Geographic mají pořady premiéru v neděli 12. března - Neklidné šelmy v 18:00 a Návrat lvů v 18:45 hodin. Další termíny najdete ZDE.