NASA testuje bydlení na Měsíci. Na Mezinárodní vesmírné stanici bude zkoušet nafukovací modul

NASA se pokouší o testování případné obyvatelnosti Měsíce a Marsu. Plánuje instalovat pokusný nafukovací modul na ISS.

NASA testuje bydlení na Měsíci. Na Mezinárodní vesmírné stanici bude zkoušet nafukovací modul
NASA testuje bydlení na Měsíci. Na Mezinárodní vesmírné stanici bude zkoušet nafukovací modul
Zdroj: archiv

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyzkouší na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nafukovací modul. Oznámili to ve středu představitelé NASA a společnosti Bigelow Aerospace, která modul vyvinula.
Testovací nafukovací prostor v hodnotě 17,8 milionu dolarů (342 milionů korun) má tvar malé, asi čtyřmetrové vzducholodi. Měl by být na ISS instalován v roce 2015, uvedl představitel NASA Glen Miller.

Pět nejpopulárnějších mýtů o Měsíci. Nevěřte jim! Jsou to optické klamy nebo lži

Mars a Měsíc na dosah ruky

Pokud se nafukovací modul během dvou let na oběžné dráze kolem Země osvědčí, mohlo by to otevřít dveře k obydlím na Měsíci a k misím na Mars, řekl Miller. Astronauti na ISS budou modul vyrobený z materiálů podobných kevlaru testovat, jak bude snášet velké výkyvy teploty, radiaci a nárazy "vesmírného smetí".

Dokážete si představit, že lidstvo bude žít na Měsíci? Zdroj: NASA/John Frassanito and Associates

Modul nazvaný BEAM má hmotnost 1 361 kilogramů, a je tedy o třetinu lehčí, než stejný hliníkový model. Jeho doprava do vesmíru je tak podstatně levnější. BEAM dopraví do vesmíru nákladní loď Dragon další soukromé společnosti SpaceX.

Test nafukovacího modulu BEAM je dalším krokem, kterým NASA přenáší své aktivity na soukromé firmy. Spojené státy zastavily v roce 2011 provoz raketoplánů a nyní dopravují své astronauty na ISS ruskými loděmi. 

Společnost Bigelow Aerospace založil v roce 1999 hotelový magnát Robert Bigelow. Nyní má na oběžné dráze dva experimentální nafukovací moduly Genesis 1 a Genesis 2, které poslal do vesmíru v letech 2006 a 2007. Jeho záměrem je prodávat nafukovací moduly vědeckým společnostem nebo je použít jako vesmírné hotely pro zámožné dobrodruhy.

Podívejte se, jak by si NASA představovala život na Měsíci:

  

Úvodní ilustrační foto (zatmění Slunce Měsícem): Wikipedia

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 

Související články