Otonamaki: Důvod, proč se Japonci nechávají dobrovolně svazovat

Na první pohled to působí jako scéna z hororu. Ve skutečnosti jde o novou formu terapie, která vede k uvolnění a k odstranění bolestí zad.

Po celou dobu mají klienti svoje zabalené tělo pod kontrolou.
Zdroj: REUTERS/Toru Hana

Inspirací k metodě Otonamaki byly novorozenci, které se díky pevnému balení cítí bezpečně. „Říkali jsme si, co funguje příznivě na děti, bude dělat dobře i dospělým," říká Orie Matsuo ze společnosti, která Otonamaki nabízí.

Díky svázání do průhledné tkaniny se tělo dostane do terapeutické polohy, ve které zůstane zhruba dvacet minut. Reakce klientů se zcela liší na začátku a na konci sezení: „Na první pohled to na mě působilo nepříjemně, až klaustrofobicky. Ale musím přiznat, že jsem se vůbec necítil stísněně. Naopak. Navíc mě přešly problémy s rameny a zády," říká jeden z klientů.
Zdroj: REUTERS/Toru HanaLidé se shodují, že terapie Otonamaki jim pomáhá s bolestmi zad. „Tím, že se tlačí ramena a nohy k sobě, tělo se narovnává a dochází k uvolnění zad, beder i kyčelních kloubů. Mezi našimi klienty jsou i ženy, kterým jsme pomohly se srovnáním pánve po porodu," vysvětluje Orie Matsuo.

Uvolnění po terapii Otonamaki je na ženě vidět na první pohled.Zdroj: REUTERS/Toru HanaPoprvé si mohli Japonci Otonamaki vyzkoušet v roce 2015 a od té doby si terapie získala mnoho příznivců. Mnozí si ji oblíbili jako antistresovou metodu. Najdou se však i opačné názory: „Chápu smysl metody, ale rozhodně bych ji neřadil k tradiční fyzioterapii," upozorňuje Shimpei Fukumoto, ředitel japonské kliniky celostní medicíny.

Mohlo by vás zajímat: