Romeo a Julie pravěku: Želvy, které zemřely při aktu lásky. Před 47 miliony lety

Vědci v Německu našli zkamenělé želví dvojice, které před 47 miliony lety uhynuly při páření. Želvy byly tak zabrány do milostného aktu, že ignorovaly pro ně zhoubné hlubiny.

Romeo a Julie pravěku: Želvy, které zemřely při aktu lásky. Před 47 miliony lety
Romeo a Julie pravěku: Želvy, které zemřely při aktu lásky. Před 47 miliony lety
Zdroj: archiv

Informoval o tom podle agentury AFP v britském časopise Biology Letters tým v čele s paleontologem Walterem Joycem z univerzity v německém Tübingenu.

Obrovská želva byla veliká jako menší auto a žrala krokodýly

Zkamenělá láska vodních želv byla objevena v dole a paleontologickém nalezišti Grube Messel u Darmstadtu. Podle expertů jde o nejstarší dosud objevený nález pářících se obratlovců. "Páry byly v takovém transu, že klesly do hlubší, jedovaté vody a uhynuly," řekl Joyce. 

Podívejte se, jak vypadá páření současných želv:

Milenci jsou v muzeu

Jejich osud je prý jednoznačný. "Jsou přesně v té pozici, jakou želvy zaujímají při pohlavním styku," řekl Joyce. Jde také jednoznačně o samečky a samičky. Dva z takto zvěčněných párů druhu Allaeochelys crassesculpta byly vystaveny v Senckenbergově muzeu ve Frankfurtu nad Mohanem. 

Grube Messel je mimořádně bohaté naleziště. Kráter vznikl před 50 miliony lety pravděpodobně při erupci vulkánu. Prohlubeň se naplnila vodou. Ta se pro mnoho zvířat stala smrtelnou pastí, protože byla plná síry a jedovatých sopečných plynů. Mršiny utonulých živočichů klesly ke dnu, kde zkameněly. Od roku 1995 je Grube Messel památkou chráněnou UNESCO. 

FOTO: Isifa

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články