více >>

Sedmibarevná země: tajemství barevného lávového písku na Mauriciu odhaleno

Láva bývá černá, rudá nebo našedlá. Že by hrála hned sedmi barvami a na jednom místě, se jen tak nevidí. Co se skrývá za paletou barev lávového písku ostrova Mauricius? My už to víme!

Mauricius, země nejvzácnější poštovní známky, má ve svém repertoáru víc než jen filatelistický trumf. Protože se jedná o vulkanický ostrov, nikoho nepřekvapí vrstvy lávových proudů, přes které elegantně přepadává vodopád v oblasti Chamarel.

Na Filipínách mají pro změnu zase duhové stromy. Podívejte se, jak vypadají

Bedlivý pozorovatel si všimne rozdílů u jednotlivých lávových vrstev, což indikuje rozdílné chemické složení lávy i stáří. Ale rozhodně to není nic proti tomu, co ho čeká v místě zvaném "sedmibarevná země". Oblast, jež se stala jednou z velkých mauricijských turistických atrakcí zabírá plochu zhruba 7 500 metrů čtverečních.

Pravdivé lži

"Různá barva lávového písku je důsledkem několika vulkanických erupcí, "tvrdí zdejší průvodkyně Wendy. Zní to velmi logicky. Ale jen v prvním okamžiku. Sopečná aktivita ostrova skončila v hluboké minulosti. Podle Journal of African Earth Sciences se tady země chvěla před 8 miliony lety a nejmladší sopečná aktivita, tedy poslední vulkanické erupce, zde skončily před 30 000 lety. Kdybychom vzali v úvahu teorii o různě zbarvených lávových proudech v minulosti, bylo by možné najít různě zbarvené výlevy láv. Nezkoušejte to, neuspějete. Tak jak je možné, že v Chamarel lávové písky září jako malířova paleta? Původ barevnosti je potřeba hledat jinde, než jen v minulosti nebo médiích přebírající jednoduchá vysvětlení. Aktivně se totiž na něm podílí i současnost!

 

Déšť a čas

Není náhodou, že má Mauricius na své státní vlajce hned čtyři barvy. Červená, modrá, žlutá a zelená, jež svítí z okolní vegetace, je v Chamarel doplněná fialovou, tmavě hnědou a dalšími pastelovými odstíny. ''Tento přírodní jev je zapříčiněn přítomností rozložených čedičových vpustí, jimiž v minulosti proudila láva. Horké a vlhké klima dnes, stejně tak jako kdysi, pomáhá při rozkladu čediče, a v důsledku celkového vymývání chemických prvků vodou se dostávají jednotlivé minerály do půdy. Oxid železitý (Fe2O3) je příčinou červené a antracitové barvy, hliník má na svědomí zbarvení modré a purpurové. Nejedná se tedy o různé typy láv vyvržených během výbuchů v minulosti," vysvětlují ve své odborné studii H.C. Sheth, C.P. Johnson, C.D. Ollier.

Mauricius je zemí se zvyšujícím se turistickým potenciálem a Sedmibarevná země je pro svou fotogeničnost a snadnou dostupnost častým návštěvnickým cílem. Ještě dlouho se budou u průvodců tradovat ustálené "zaručeně pravdivé" informace o původu zdejší barevnosti a historických vulkanických erupcích…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články