Švýcarská dráha aneb Železná páteř kantonu Graubünden

Odlehlá údolí největšího švýcarského kantonu Graubünden měla své výhody. Vzhledem k tomu, že zde platil dlouholetý zákaz autoprovozu, došlo za 126 let k vytvoření největšího systému úzkorozchodné železnice, na který jsou místní obyvatelé patřičně hrdí.

Projet se ve Švýcarsku vlakem je opravdový zážitek.

Ostatně nejsou sami, kdo zdejší železnici často využívá. Za léta provozu se stala jednou z turistických atrakcí, za níž přijíždějí návštěvníci z celého světa. Důvody jsou jasné: jedinečné horské trasy, ochrana světového dědictví UNESCO a pojmy jako Ledovcový expres či Bernina Express, které zdejší krajinou rovněž projíždějí.

A jak je možné, že se některé úseky místní železnice ocitly i na seznamu UNESCO? Co se týče citlivého vedení trasy a stavitelského umu se totiž jedná doslova o mistrovské dílo. Trať místy doslova splývá s okolní krajinou. Je vedena dlouhými oblouky, vlní se strmými údolími. Mezi nejfotogeničtější místa, která se objevují i na mnoha prospektech líčících krásy Švýcarska, patří viadukt Landwasser, kruhový viadukt u Brusia či točité tunely mezi Bergünem a Predou.

Celkově Rhétská dráha provozuje 384 kilometrů úzkorozchodných tratí (mezi kolejnicemi je rozestup jeden metr). K místním zajímavostem patří, že ačkoli tratě vedou poměrně vysoko v Alpách, nejsou zde žádné ozubnicové úseky – a to ani při přejezdu průsmyku Bernina s nejvyšším bodem Rhétské dráhy ve výšce 2253 metrů nad mořem!

Ať už se vydáte expresem, kterému dal průsmyk jméno, tedy Bernina Expressem, jenž vás zaveze od ledovcům k palmám, či Ledovcovým expresem, jemuž se přezdívá nejpomalejší rychlík světa, díky Rhétské dráze si dopřejete jeden z nejsilnějších zážitků z cestování po železnici, jaké vůbec můžete ve světě zažít.

A pokud byste si zážitek chtěli ještě o něco více zpestřit, můžete v Bergünu, přímo na trati Albula Rhétské dráhy, navštívit železniční muzeum. Zde se díky originálním exponátům (například jedné z posledních lokomotiv zvané Krokodýl) seznámíte s historií, ale i současností nejdůmyslnější železnice ve Švýcarsku.

Bližší informace o Švýcarsku a o Rhétské dráze naleznete na webu MojeSvycarsko.com.