více >>

V Pákistánu založili školu pod nadjezdem

Kluci a holky různého věku sedí v lavicích a soustředí se na úkoly jako v klasické české škole. Jen s tím rozdílem, že učení probíhá venku a studenti jsou děti ulice, které žijí v Káráčí, nejlidnatějším městě Pákistánu.

Patnáct až dvacet dětí mají jednotlivé třídy ve škole pod otevřeným nebem.

Skupina dobrovolníků se rozhodla pomoci získat alespoň základní vzdělání stovkám dětí, které zůstaly na ulici. V zemi, kde je míra gramotnosti tristní, tak mají možnost se učit a rozšířit si obzory, což by jim mohlo usnadnit budoucnost.
Každý, kdo má chuť, se v Karáčí může zapojit do vzdělávání dětí ulice.„Pro školu jsme záměrně vybrali rušné místo, kde víme, že se hodně mladých pohybuje," vysvětluje Syeda Anfas Ali Shah Zaidi, která ji pomáhala založit. Pod mostem je několik tříd, z nichž každá má svého učitele, který se neobejde bez tabule na stojanu. Každá skupinka potřebuje něco jiného – v jedné třídě jsou děti, které ani nevědí, jak držet tužku. Jsou tu také ti, kteří již znají abecedu, ale ještě neumějí číst a psát. „Kromě učení se věnujeme i poradenství. Zvlášť u starších dětí, které mají nakročeno ke kriminalitě a drogám, je to potřeba," uvědomuje si problémy svých žáků Zaidi.

Mohlo by vás zajímat: