VIDEO, které vzrušilo svět. Co za tvora to plave v oceánu?

Mořské hlubiny skrývají stále ještě tvory, kteří děsí naši představivost a pro vědce představují tajemství.

VIDEO, které vzrušilo svět. Co za tvora to plave v oceánu?
VIDEO, které vzrušilo svět. Co za tvora to plave v oceánu?
Zdroj: archiv

Jeden takový organismus natočila v dubnu 2012 kamera v hloubce asi 1600 metrů pod hladinou. Na videu se podivný tvor mihne poprvé v čase 00:08, pak se k němu operátor kamery vrátí znovu kolem času 00:45. Co je to? Na první pohled vypadá jako něco z filmu Jamese Camerona Propast:

Když se video poprvé objevilo na sociálních sítích, hned se kolem něj strhl poprask – jde o zcela nového a neznámého živého tvora? Jak je to velké, když to zcela zakryje kameru? Postupně, jak se k videu začali vyjadřovat i vzdělaní uživatelé, se ukázalo, že na videu není ani Kate Perryová, jak naznačovali vtipálci, ani velrybí placenta, jak odhadovali někteří amatérští biologové. Zpočátku vám možná bude připadat jako kus igelitu, ale to jen do té doby, než se ukáží její pod tělem zavěšené orgány…

Medúza silná jako kůň

Podle všeho hlubokomořská kamera zachytila vzácnou medúzu Deepstaria enigmatica. Tento druh talířovky je vědě známý teprve od 70. let 20. století. Poprvé ji pozoroval mořský biolog Eric Barham a po něj ještě badatelé badatelé Madin a Harbison. Ti zkoumali hlubin v oblasti nechvalně proslulého Bermudského trojúhelníku a v miniponorce narazili na obří medúzu černo-červené barvy. Když se ji rozhodli prozkoumat pomocí vysunovacího mechanického ramene, měli co dělat, aby se silné medúze vytrhli… Celkem byla pozorována jen třikrát v celých dějinách. 

Medúza není tak obrovská, jak na videu vypadá, přesto patří mezi ty větší druhy. Její klobouk měří v průměru až 60 centimetrů. Proti největším medúzám je to však drobeček – třeba Cyanea capillata arctica má klobouk velký 2,3 metru a chapadla dlouhá až 35 metrů! Oceány jsou zřejmě místem, kde žijí ještě mnohem větší tvorové; vědci například zaznamenali neskutečně silný zvuk, jehož původce je zřejmě živý tvor.Více o zvuku nazvaném Bloop ZDE

Deepstaria sice není tak obrovská, ale na rozdíl od fotogenické Cyeney působí velmi odpuzujícím dojmem. Pokud vás zajímá popis tohoto tvora, najdete kompletní výsledky jeho pitvy TADY. Podle domněnek vědců se nejčastěji pohybuje v hloubkách mezi 1000 a 2000 metry. Člověku není nijak nebezpečná, už jen proto, že se s ním vlastně nemá šanci setkat…  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články